(Nie)Dobrostan loch i loszek

Polska znajduje się na unijnej liście krajów, które nie w pełni wdrożyły normy dotyczących dobrostanu loch i loszek. 1stycznia 2013 r. weszły w życie nowe normy dotyczące ciężarnych loch i loszek. Wymagają one, by zwierzęta w stadach powyżej 10 sztuk w okresie od czwartego tygodnia ciąży do jednego tygodnia przed wyproszeniem były przetrzymywane w grupie.

Nie wszystkie podmioty gospodarcze w krajach członkowskich UE w pełni dostosowały budynki do nowych wymogów, według danych KE. Wprowadza to nierównowagę konkurencyjną na rynku pod względem kosztowym. KE rozważa więc, możliwość otworzenia procedury o naruszenie przepisów (infringement procedure) wobec krajów, które nie wdrożyły Dyrektywy. A dotyczy to 9 państw (w tym Polski), którym KE dała 2 miesiące na wprowadzenie koniecznych zmian. 

W przypadku niespełnienia tych norm, KE może wdrożyć kolejny krok, jakim może być nałożenie kary pieniężnej na władze danego kraju za każdy dzień zwłoki we wprowadzeniu nowych wymogów.

Oprac. EG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności