fbpx

Nie wydrukowali wniosków

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych nie wydrukowała na czas wniosków o płatności bezpośrednie z załącznikami – ARiMR zwraca się o przedłużenie terminu składania wniosków .

Na Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spoczywa obowiązek dostarczenia producentom rolnym, którzy w poprzednim roku złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, wstępnie wypełnionych formularzy wniosków (tzw. wniosków spersonalizowanych) oraz załączników graficznych. Wynika to z treści art. 22 ust. 2 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 z 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników oraz przepisów art. 3 a ustawyz 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 6, poz. 40 z późn. zm.),

Producent rolny, ubiegając się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych za 2006 r., powinien złożyć w ARiMR wniosek o przyznanie płatności na otrzymanym formularzui dołączyć wypełniony przez niego materiał graficzny.

W 2005 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostarczyła wnioski spersonalizowane do wszystkich producentów rolnych, natomiast załączniki graficzne jedynie do ok. 45 000 z nich.

W roku 2006, ze względu na skalę przedsięwzięcia (wydruk wniosków spersonalizowanych wraz z instrukcjami ich wypełniania dla ok. 1 486 000 producentów rolnych oraz ok. 13 mln załączników graficznych i instrukcji ich wypełniania), ARiMR zleciła wydrukowanie oraz dostarczenie producentom rolnym wniosków wraz z załącznikami i instrukcjami wypełnienia firmie wyłonionej w drodze przetargu – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.).

W przypadku Polski, przygotowanie i dostarczenie wspomnianych dokumentów jest jednymz największych tego typu przedsięwzięć w skali Unii Europejskiej (wydruk obejmuje ok. 68 mln stron, a całkowita wielkość plików zawierających dane alfanumeryczne i graficzne wynosi ok. 6,5 tys. GB). Jest to też przedsięwzięcie realizowane po raz pierwszy w naszym kraju. Załączniki graficzne zawierające mapy muszą być wydrukowane w technologii zapewniającej bardzo dobrą jakość, która umożliwia producentowi rolnemu prawidłowe oznaczenie deklarowanych działek rolnych. PWPW zobowiązała się do sukcesywnego wykonywania druków i doręczania wniosków spersonalizowanych rolnikom. Zgodniez umową, termin realizacji zleconego zadania upłynął 2 kwietnia 2006 r.

W dniu 30 marca br. PWPW poinformowała Agencję o problemach technicznych związanych z wykonaniem umowy, ujawniając jednocześnie opóźnienia w terminie jej realizacji. Po negocjacjach z ARiMR Wytwórnia 4 kwietnia br. zaproponowała nowe terminy realizacji umowy obejmujące:
1. doręczenie producentom rolnym wszystkich dotychczas niewydrukowanych wniosków spersonalizowanych, w tym 500 tys. z załącznikami graficznymi, w terminiedo 20 kwietnia 2006 r.
2. doręczenie producentom rolnym pozostałych załączników graficznych w terminiedo 20 maja 2006 r.

Oznacza to, że ok. 500 tys. rolników otrzyma jedną kompletną przesyłkę zawierającą wniosek spersonalizowany, załączniki graficzne oraz instrukcje wypełniania.

Pozostali otrzymają dwie przesyłki:
– pierwszą zawierającą wniosek spersonalizowany wraz z instrukcjami wypełniania
oraz
– drugą zawierającą załączniki graficzne (mapy) w późniejszym terminie.

Według obowiązujących przepisów, rolnik powinien w wymaganym terminie złożyć wniosek spersonalizowany. Dostarczenie przez rolnika załączników graficznych po wymaganym terminie jest dopuszczalne.

Jednocześnie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – na prośbę ARiMR – wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie dla Polski terminu składania wnioskówo przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych na rok 2006.

Opóźnienie w dostarczeniu rolnikom formularzy wniosków wraz z załącznikami graficznymi nastąpiło z przyczyn niezależnych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jednak Agencja dokłada wszelkich starań w celu przeprowadzenia jak najsprawniejszegoprocesu obsługi wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnychw ramach kampanii 2006, zaś za ewentualne niedogodności wszystkich rolników bardzo przeprasza. Wszelkich informacji dotyczących przyjmowania wniosków w tegorocznej kampanii udzielają biura powiatowe, oddziały regionalne i centrala Agencji.


Rzecznik Prasowy
Iwona Musiał

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.