fbpx
Strona głównaPozostałeNie wydrukowali wniosków

Nie wydrukowali wniosków

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych nie wydrukowała na czas wniosków o płatności bezpośrednie z załącznikami – ARiMR zwraca się o przedłużenie terminu składania wniosków .

Na Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spoczywa obowiązek dostarczenia producentom rolnym, którzy w poprzednim roku złożyli wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych, wstępnie wypełnionych formularzy wniosków (tzw. wniosków spersonalizowanych) oraz załączników graficznych. Wynika to z treści art. 22 ust. 2 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 z 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników oraz przepisów art. 3 a ustawyz 18 grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 6, poz. 40 z późn. zm.),

Producent rolny, ubiegając się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych za 2006 r., powinien złożyć w ARiMR wniosek o przyznanie płatności na otrzymanym formularzui dołączyć wypełniony przez niego materiał graficzny.

W 2005 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostarczyła wnioski spersonalizowane do wszystkich producentów rolnych, natomiast załączniki graficzne jedynie do ok. 45 000 z nich.

W roku 2006, ze względu na skalę przedsięwzięcia (wydruk wniosków spersonalizowanych wraz z instrukcjami ich wypełniania dla ok. 1 486 000 producentów rolnych oraz ok. 13 mln załączników graficznych i instrukcji ich wypełniania), ARiMR zleciła wydrukowanie oraz dostarczenie producentom rolnym wniosków wraz z załącznikami i instrukcjami wypełnienia firmie wyłonionej w drodze przetargu – Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.).

W przypadku Polski, przygotowanie i dostarczenie wspomnianych dokumentów jest jednymz największych tego typu przedsięwzięć w skali Unii Europejskiej (wydruk obejmuje ok. 68 mln stron, a całkowita wielkość plików zawierających dane alfanumeryczne i graficzne wynosi ok. 6,5 tys. GB). Jest to też przedsięwzięcie realizowane po raz pierwszy w naszym kraju. Załączniki graficzne zawierające mapy muszą być wydrukowane w technologii zapewniającej bardzo dobrą jakość, która umożliwia producentowi rolnemu prawidłowe oznaczenie deklarowanych działek rolnych. PWPW zobowiązała się do sukcesywnego wykonywania druków i doręczania wniosków spersonalizowanych rolnikom. Zgodniez umową, termin realizacji zleconego zadania upłynął 2 kwietnia 2006 r.

W dniu 30 marca br. PWPW poinformowała Agencję o problemach technicznych związanych z wykonaniem umowy, ujawniając jednocześnie opóźnienia w terminie jej realizacji. Po negocjacjach z ARiMR Wytwórnia 4 kwietnia br. zaproponowała nowe terminy realizacji umowy obejmujące:
1. doręczenie producentom rolnym wszystkich dotychczas niewydrukowanych wniosków spersonalizowanych, w tym 500 tys. z załącznikami graficznymi, w terminiedo 20 kwietnia 2006 r.
2. doręczenie producentom rolnym pozostałych załączników graficznych w terminiedo 20 maja 2006 r.

Oznacza to, że ok. 500 tys. rolników otrzyma jedną kompletną przesyłkę zawierającą wniosek spersonalizowany, załączniki graficzne oraz instrukcje wypełniania.

Pozostali otrzymają dwie przesyłki:
– pierwszą zawierającą wniosek spersonalizowany wraz z instrukcjami wypełniania
oraz
– drugą zawierającą załączniki graficzne (mapy) w późniejszym terminie.

Według obowiązujących przepisów, rolnik powinien w wymaganym terminie złożyć wniosek spersonalizowany. Dostarczenie przez rolnika załączników graficznych po wymaganym terminie jest dopuszczalne.

Jednocześnie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – na prośbę ARiMR – wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie dla Polski terminu składania wnioskówo przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych na rok 2006.

Opóźnienie w dostarczeniu rolnikom formularzy wniosków wraz z załącznikami graficznymi nastąpiło z przyczyn niezależnych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jednak Agencja dokłada wszelkich starań w celu przeprowadzenia jak najsprawniejszegoprocesu obsługi wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnychw ramach kampanii 2006, zaś za ewentualne niedogodności wszystkich rolników bardzo przeprasza. Wszelkich informacji dotyczących przyjmowania wniosków w tegorocznej kampanii udzielają biura powiatowe, oddziały regionalne i centrala Agencji.


Rzecznik Prasowy
Iwona Musiał

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.