fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNie tylko Rosja i Ukraina. Europejskiej pszenicy wyrósł nowy konkurent

Nie tylko Rosja i Ukraina. Europejskiej pszenicy wyrósł nowy konkurent

Produkcja pszenicy w w Australii, bo o niej mowa, ma wspiąć się w tym sezonie na rekordowy poziom. Ten drugi co do wielkości eksporter tego zboża na świecie ma wyprodukować jej aż 42 miliony ton.

Jakby mało było wpływu na ceny taniego ziarna z Ukrainy i Rosji, wieści z Australii wywierają dodatkową presję spadkową na ceny pszenicy zarówno na paryskim Matifie jak i na Chicago Board of Trade; w ujęciu tygodniowym ceny kontraktów na pszenicę spadły tam o odpowiednio 3 i 6,1 procent.

Australia chce także wyeksportować rekordowe ilości zboża. – Porty są prawie w pełni zarezerwowane dla dostaw pszenicy na marzec i kwiecień. Kupujący patrzą teraz na majowe dostawy – stwierdził jeden z handlowców z Sydney cytowany przez The Western Producer.

Na rekordowe zbiory pszenicy w Australii miały w tym roku wpływ obfite opady deszczu, które jednak dość negatywnie wpłynęły na jakość ziarna, którego większa niż zwykle część będzie nadawała się na pasze dla zwierząt.

Australijska pszenica paszowa oferowana jest za 290 USD/t, ziarno średniej jakości kosztuje ok. 300 USD/t, zaś pszenica konsumpcyjna najwyższej jakości 320-325 USD/t.

Zobacz także:

Rosja zatwierdza wyjątkowo wysoką kwotę eksportową na zboża. To kolejne złe wieści w kontekście cen

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.