fbpx

Nie tylko pogoda. Za spadek produkcji zbóż odpowiada polityka Unii Europejskiej

Zbiory pszenicy w Niemczech będą w tym roku wyjątkowo niskie; szacowane przez DRV 18,76 mln ton oznacza spadek o 12,8% r/r. Zdaniem Stowarzyszenia winne są nie tyko warunki pogodowe, ale także ograniczenia w stosowaniu nawozów i środków ochrony roślin.

Samasz loteria - baner

Wg DRV (Der Deutsche Raiffeisenverband e. V, organizacja zrzeszająca spółki działające w niemieckim przemyśle rolno-spożywczym) całkowite zbiory zbóż u naszego zachodniego sąsiada mają wynieść 39,12 mln ton zbóż, czyli o 8,2% mniej r/r. Zbiory rzepaku mają spaść do 3,64 mln ton, będzie to o 13,9% mniej r/r.

Jednym z powodów jest zmniejszenie powierzchni upraw. – Powierzchnia uprawy zbóż w Niemczech zmniejsza się od lat. Dziesięć lat temu zboże uprawiano na 6,5 ​​milionach hektarów, ale obecnie powierzchnia upraw wynosi tylko około 5,8 miliona hektarów – podaje Guido Seedler, ekspert DRV ds. rynku zbóż.

Specjalista wskazuje także na powód takiego stanu rzeczy, który jego zdaniem tkwi w działaniach związanych z budownictwem i ochroną klimatu, w tym z odnawialnymi źródłami energii.

Syngenta - baner corner

– Trzeba zatrzymać ten rozwój. Należy przemyśleć tę politykę. Należy zmniejszyć zużycie gruntów i zwiększyć ich produktywność poprzez zastosowanie najnowocześniejszych metod hodowli i technologii cyfrowej przy stosowaniu nawozów i pestycydów – stwierdza.

– Koncentracja polityczna nie może już skupiać się wyłącznie na ekstensyfikacji. Bezpieczeństwo dostaw poprzez produkcję krajową musi ponownie zyskać na znaczeniu – dodaje.

Ponadto, jak stwierdzono w informacji DRV, “dodatkowo do dalszego spadku plonów prowadzą coraz większe ograniczenia w nawożeniu i ochronie roślin”.

Źródło: DRV

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja