Nie tylko o problemach unijnego rolnictwa

Problemom rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Unii Europejskiej poświęcona jest tegoroczna edycja konferencji organizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w dniach 11 – 12 marca w Jesionce koło Rzeszowa.

W obradach uczestniczyć  będą członkowie organizacji rolniczych , świata nauki i mediów oraz samorządowcy i politycy na czele Philem Hoganem, unijnym komisarzem do spraw rolnictwa  i Ministrem rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofem Jurgielem.
 
– Konferencja odbywać się będzie w szczególnym i trudnym okresie, zarówno dla Europy, jak i dla Polski. Ten czas największych europejskich wyzwań i zagrożeń chcemy postrzegać jako bodziec do poszukiwania szans i możliwości dla terenów wiejskich. Rolnictwo – to z jednej strony olbrzymie dziedzictwo kultury, pracowitości, ziemi, a z drugiej strony ogromne możliwości, w tym również dla rozwiązywania problemów migracyjnych dotyczących krajów aspirujących do członkostwa w strukturach UE takich jak Ukraina, które są dzisiaj jednym z największych wyzwań dla Unii Europejskiej. Dobre rozwiązania w rolnictwie dla takich krajów jak np. Ukraina, aspirujących do Unii Europejskiej, będą zmniejszać presję migracyjną – informuje EFRWP.
 
 Program konferencji (11.03):
12.00 Otwarcie konferencji
12.15 Panel I: Wspólna Polityka Rolna – szanse i zagrożenia. Prelegenci:
  • Phil Hogan – Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Marek Zagórski – Członek rady programowej Fundacji EFRWP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa
  • Czesław Siekierski – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
14.00 Obiad
15.00 Panel II: Rolnictwo na Ukrainie – sytuacja bieżąca i perspektywy w obliczu potencjalnej akcesji do struktur UE. Prelegenci:
  • Oleksij Pavlenko – Minister Polityki Rolnej i Żywnościowej Ukrainy
  • Jerzy Kwieciński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw Funduszy Europejskich i Rozwoju            Regionalnego
  • Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
  • Artur Balazs – Prezes Kapituły Fundacji EFRWP, Konsul honorowy Węgier
16.45 przerwa kawowa
17.00 Panel III: Ogłoszenie ustanowienia nagrody im. Józefa Ślisza, wybitnego lidera niezależnego ruchu ludowego w 15. rocznicę śmierci.
Mowa Jarosława Kaczyńskiego – prezesa Prawa i Sprawiedliwości
18.00 Podsumowanie konferencji.
 
Ponadto jak co roku konferencji będą towarzyszyć, w jej drugim dniu, obchody – tym razem już 15. – rocznicy śmierci Józefa Ślisza.
 
 
 
 
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności