fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNie tylko kukurydza. Europejski rynek zalewa ukraiński rzepak. Podsumowanie tygodnia na rynku...

Nie tylko kukurydza. Europejski rynek zalewa ukraiński rzepak. Podsumowanie tygodnia na rynku zbóż

Nie był to udany tydzień dla cen europejskiej kukurydzy i rzepaku. Po raz kolejny zresztą. Ich ceny spadły, a europejski rynek zalewa ukraińskie ziarno. Wzrosła odrobinę cena kukurydzy.

Cena rzepaku spadła w relacji tygodniowej z 610,25 do 590 EUR/t, co zresztą odbiło się na krajowym rynku; wg środowych notowań stawki powyżej 2800 zł/t to już rzadkość. Tegoroczne zbiory rzepaku były w Unii Europejskiej udane, a mimo to państwa Wspólnoty zaimportowały już 2,85 mln ton, czyli o 350 tys. ton więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. 95 proc. importowanego rzepaku pochodzi z Ukrainy. Rzepakowi nie pomagają spadające notowania ropy naftowej i sytuacja w Chinach, gdzie gospodarkę hamują kolejne lockdowny.

Odrobinę wrosła cena pszenicy; o 1 EUR/t do 326,75 EUR/t. Rynki wziąć zalewa tańsze ziarno z Ukrainy i Rosji, jednak dość znaczne zakupy przede wszystkim we Francji na początku tygodnia “uratowały” cenę na Matifie.

Cena kukurydzy spadła z 320 do 304 EUR/t. Pomimo bardzo słabych zbiorów w UE bardzo poważnie wzrósł import (z 5,09 mln ton w zeszłym roku do 11,54 mln ton obecnie). Wśród importerów dominują Ukraina i Brazylia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.