Nie tak łatwo zasłużyć na premie dla młodych rolników…

Jak będzie wyglądał tegoroczny nabór wniosków na „Premie dla młodych rolników”? Na pewno wciąż będzie skomplikowany…

Co prawda w tegorocznym rozdaniu najważniejszy problem, który w 2015 roku dyskryminował niektórych młodych rolników z korzystania z premii, został wyeliminowany, jednak zasady wnioskowania i przyznawania pomocy wciąż nie są uproszczone. Tak zakłada nowe rozporządzenie dotyczące przyznawania wsparcia w ramach „Premii dla młodych rolników”.

W ubiegłym roku rolnicy negatywnie oceniali kryteria, którymi kierowała się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przy przyznawaniu pomocy. W tym roku system punktowy jest identyczny i wciąż tak samo skomplikowany. Aktualne przepisy nie precyzują, co można rozumieć pod pojęciem postęp biologiczny.

Według nowych zasad, co najmniej 70% otrzymanej premii trzeba przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Co to dokładnie znaczy? Tego prawodawca już nie określił, więc jest spora swoboda w dysponowaniu premią. Dodatkowo zasady przyznawania punktów są dosyć nieprecyzyjne, a więc mogą być przyznawane uznaniowo. A więc w jednym oddziale ARiMR można otrzymać punkty za to samo, za co gdzie indziej ich nie przyznają (np. w przypadku punktów za innowacje, przygotowanie do sprzedaży, czy przetwórstwo płodów rolnych).

Z projektu rozporządzenia wynika, że nie zmieniono biznesplanu. Dokument w wersji elektronicznej sprawia wiele problemów podczas wypełniania i jego sprawdzania. Opracowany arkusz działa powoli, a liczne funkcje sprawdzające zgłaszają błędy, których przyczynę trudno ustalić i je poprawić.

Dodatkowo w projekcie rozporządzenia skrócony jest czas pomiędzy ogłoszeniem terminu naboru wniosków i rozpoczęciem ich przyznawania z 30 do 14 dni.

Źródło: KRIR