fbpx

Nie spóźnić się z nawożeniem zbóż azotem i mikroelementami

Obecnie jesteśmy już w pełni sezonu wegetacyjnego ozimin. Zapytaliśmy Barbarę Amroży, chief agronomist Poland Yara Poland o zalecenia nawozowe w pełni wiosennego sezonu dla zbóż ozimych.

Samasz loteria - baner

Jak nawozić azotem

Co do zasady to II dawka azotu powinna być rozsiana w zbożach w okolicach fazy końca krzewienia do fazy 1-2. kolanka, zależnie od stanu roślin, wysokości pierwszej dawki azotu oraz ,,możliwości’’ stanowiska. Jeśli plantacja była siana w terminie i jest silnie rozwinięta to należy ją zastosować, gdy 1. kolanko jest widoczne. W plantacjach słabych (tych w tym roku jest na szczęście niewiele) powinniśmy byli wysiać nawóz wcześniej – w fazie końca krzewienia, aby wzmocnić rozwijające się pędy. Od końca krzewienia do fazy kłoszenia mamy największe jednostkowe dzienne pobranie azotu przez roślinę i jego niedostatek będzie wpływał na redukcję liczby źdźbeł na m2.

Ustalenie konkretnej dawki azotu nie jest łatwe. Jest zależna od gatunku, odmiany, przedplonu, stanowiska. Uśredniając należy zastosować dawkę azotu na poziomie 60-80 kg N/ha, aby plantacja nie zredukowała źdźbeł. Z naszej oferty najbardziej rekomendowanymi nawozami w terminie II dawki azotu są nawozy saletrzane YaraBela NITROMAG oraz YaraBela EXTRAN 33,5.

Nawożenie dolistne

Nawożenie dolistne plantacji zbóż to termin od końca krzewienia do 1. kolanka. Jest to także właściwa faza do podania roślinie trzech kluczowych mikroelementów, które mają najsilniejszy wpływ na rozwój generatywny plantacji: miedź, mangan i cynk. Składniki te wykazują ponadto działanie fungistatyczne i koordynują wykorzystanie azotu przez roślinę. Yara do wszystkich plantacji zbóż ozimych oraz również zbóż jarych rekomenduje YaraVita GRAMITREL w dawce 1,5-2 l/ha. W skład tego wysokoskoncentrowanego nawozu wchodzą wspomniane miedź, mangan, cynk, uzupełnione o magnez i azot. Wysoka zawartość tych pierwiastków oraz formulacja nawozu pozwalają w pełni odżywić zboża w te mikroelementy. Nawóz ten możemy mieszać ze środkami ochrony roślin, a jego mieszalność można sprawdzić w aplikacji Tankmix.

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.