fbpx

Nie opóźniać zabiegu T-2. Czas usztywnić dokłosie. Sprawdzamy stan upraw w kraju 12-19.05.2023 – co mówi InfoPole #9

Jeśli minęły już 4 tygodnie od pierwszego zabiegu to T-2 nie należy opóźniać. Powinniśmy pomyśleć o usztywnieniu źdźbła i skróceniu dokłosia. Sprawdzamy stan upraw w kraju, co mówi Raport infoPole o kondycji zbóż ozimych, rzepaku ozimego i upraw jarych za okres od 12 do 19 maja br.

Sprawdź szczegółowy Raport InfoPole dla twojego regionu!

Druga połowa maja sprzyja wegetacji roślin, odnotowano bowiem wzrost temperatur (wzrósł poziom temperatury minimalnej, a maksymalna przekroczyła w wielu częściach kraju 20°C. Nadal występują przelotne opady deszczu niestety nie wszędzie są one wystarczające przy wzrastających temperaturach i okresowo występujących porywistych wiatrach, które dość mocno przesuszają coraz bardziej rozwinięte łany roślin uprawnych.

Stan plantacji rzepaku ozimego

Rzepak osiągnął fazę pełni kwitnienia (BBCH 65-67), równocześnie zaczął się okres zawiązywania łuszczyn oraz opadania płatków. W plantacjach nadal utrzymuje się zagrożenie suchą zgnilizną kapustnych oraz szarą pleśnią. Cały czas odnotowywane są objawy występowania cylindrosporiozy, wertycyliozy czy czerni krzyżowych. Zagrożenie stanowi zgnilizna twardzikowa rzepak (już pierwsze oznaki choroby są wskazaniem do zabiegu). Pojawiają się też fitoplazmy. Na większości upraw rzepaku zabiegi fungicydowe zostały już wykonane, ale tam gdzie ich jeszcze nie przeprowadzono, do końca fazy opadania płatków kwiatowych można zastosować preparat Treso przeciwko chorobom.

Szkodniki nadal trzeba mieć pod kontrolą i systematycznie monitorować plantację na ich obecność. Coraz liczniej pojawiają się bowiem chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik. W przypadku przekroczenia progu szkodliwości należy wykonać zabieg insektycydowy, np. preparatem Karate Zeon.

Orientacyjne progi szkodliwości wybranych szkodników rzepaku

  • Chowacz podobnik –  4 chrząszcze na 25 roślinach
  • Mszyca kapuściana – 2 kolonie na 1 m2 na brzegu pola
  • Pryszczarek kapustnik – 1 owad dorosły na 4 rośliny

Stan plantacji pszenicy ozimej

Niezmiennie w plantacjach widoczny jest mączniak prawdziwy liści oraz septorioza liści i plew na liściach. Ponadto na części plantacji występują łamliwość źdźbła oraz fuzaryjna zgorzeli źdźbła, brunatna plamistość liści. Co do chorób podstawy źdźbła minął już optymalny termin ich zwalczania. Gospodarstwa, które nie wykonały jeszcze zabiegów na ochronę liści (m.in. mączniak, septorioza) powinny jak najszybciej go przeprowadzić. W tym celu można wykorzystać kompletne rozwiązanie na choroby, jakim jest Turbo Pak, lub w przypadku zwalczania samego mączniaka np. zastosować preparat Tern, który jest również dobrym komponentem do mieszanin z innymi fungicydami.

Na większości pól zbliża się dużymi krokami pora tworzenia ostatnich liści (podflagowego i flagowego – najbardziej odpowiedzialnych za tworzenie asymilatów, które trafią do zawiązanego w późniejszym okresie ziarna w kłosie) – warto zaplanować nie tylko zabiegi ochronne, ale również odżywcze tych liści, by jak najdłużej podtrzymać ich aktywność.

Termin wykonania zabiegu powinien być uzależniony od presji chorób w danym regionie na co głównie wpływają warunki pogodowe, jak również czas jaki minął od wykonania zabiegu w okresie początku strzelania w źdźbło, czyli w tzw. T-1. Większość preparatów stosowanych na T-1 działa w roślinie około 3 max 4 tygodnie, zatem zabiegu T-2 nie należy ponad ten okres opóźniać, aby nie stworzyć okna terminowego dla patogenów.

Synegenta  do zbiegu rekomenduje preparat Elatus Era, który charakteryzuje się wysoką skutecznością przeciwko najważniejszym chorobom grzybowym w pszenicy: septorioza paskowana liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści (DTR), rdza brunatna, rdza żółta, czy fuzarioza kłosów. Również przy wykonywaniu zabiegów na T-2, należy zwrócić uwagę na mączniaka prawdziwego. W przypadku zaobserwowanie objawów tej choroby do zabiegu na T-2 możemy dołożyć fenpropidynę  (substancja znajduje się w preparacie Tern) w celu wzmocnienia zabiegu.

Do fazy BBCH 39 można wykonywać dodatkowe zabiegi regulacyjne mające na celu usztywnić źdźbło i skrócić dokłosie, dzięki czemu zapewniamy sztywność łanu do samego zbioru. W tegorocznym przebiegu pogody warto wykonać dodatkowy zabieg regulacyjny, szczególnie jeśli plantacja rokuje na dobry plon. Należy przestrzegać maksymalnych dawek dopuszczonych do zastosowanie w ciągu sezonu wegetacyjnego. Eksperci Syngenta zalecają preparat Moddus lub Moddus Start.

Stan plantacji zbóż jarych

W celu zwalczenia chwastów jedno i dwuliściennych w zbożach jarych zalecane jest zastosowanie Axial Komplett Pak, a w przypadku tylko chwastów jednoliściennych (np. owies głuchy czy chwastnica jednostronna) Axial 50 EC.

W niektórych plantacjach pszenicy jarej stwierdzono choroby podstawy źdźbła, jak również mączniaka i septeriozę paskowaną liści. W przypadku jęczmienia jarego – mączniaka prawdziwego, plamistość siatkową, rynhosporiozę i rdzę jęczmienia. Zboża jare wchodzą lub są w fazie strzelania w źdźbło i jest to optymalny termin na wykonanie zabiegów regulacji łanu (skracania) i w tym celu można zastosować jeden z preparatów z grupy Moddus

Wraz z rozwojem siewek kukurydzy, również intensywnie rosną chwasty, które można zwalczać stosując do fazy trzeciego liścia (BBCH 00-13) preparatem Lumax 537,5 SE. W terminie bezpośrednio po wschodach do 3-go liścia rośliny uprawnej w celu zwiększenia efektywności zwalczania chwastów można zastosować dodatek nikosulfutonu (Lumax 2-2,5 l/ha i nikosulfuron 0,5 – 1,0 l/ha ). Do ośmiu liści (BBCH 13-18) również możemy zastosować preparat Elumis 105 OD, który charakteryzuje się szerokim spektrum zwalczanych chwastów jednoliściennych jak i dwuliściennych. W kukurydzy pojawia się też ploniarka i mszyce.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.