Nie ma zmowy cenowej na rynku nasion rzepaku

W reakcji na sugestie Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczących ewentualnej zmowy cenowej firm zaprawiających nasiona rzepaku zaprawami zawierającymi insektycydy (substancje z grupy neonikotynoidów): Cruiser OSR 322 FS i Modesto 480 FS, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych stwierdza, że nie ma zmowy cenowej na rynku nasion rzepaku.

Zdaniem KZPRiRB decyzja o derogacji zapraw z grupy neonikotynodiów została bardzo dobrze przyjęta przez rolników – plantatorów rzepaku. Jak podkreślają plantatorzy rzepaku, możliwość zaprawiania nasion rzepaku dobrymi zaprawami pozwala im w sposób skuteczny i najtańszy chronić plantację rzepaku we wczesnych stadiach wzrostu i rozwoju roślin.

– Decyzja o derogacji nakładała obowiązek zaprawiania nasion przez firmy, które posiadają certyfikat ESTA. Jest to wyrazem naszej troski o to, aby proces ten przebiegał bardzo profesjonalnie z pełną świadomością o dbałość środowiska, a nasiona miały gwarancję bezpiecznego i pełnowartościowego produktu – mówi Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB.

Źródło: KZPRPiRB