Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło?

Kwoty mleczne zostały zlikwidowane i… Polska znacznie zwiększyła eksport płynnego mleka i śmietany za granicę. Przynajmniej w podsumowaniu pierwszego półrocza 2015 roku.

W pierwszym półroczu 2015 roku odnotowano wzrost wywozu płynnego mleka i śmietany z Polski. Eksport płynnego mleka zwiększył się o 49% – do 242,1 tys. ton, a śmietany o 5% – do rekordowego półrocznego poziomu 134,6 mln EUR. Tylko w maju wartość eksportu tych produktów była mniejsza niż w 2014 roku. Tradycyjnie głównym kierunkiem, w jakim popłynęły mleko i śmietana, były niemal wyłącznie państwa członkowskie UE. Głównym odbiorcą pozostały Niemcy, dokąd wysłano 157,6 tys. ton mleka i śmietany (+45,2%) za 82,6 mln EUR, czyli o 3,8% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Do naszych zachodnich sąsiadów trafiło niemal 61,4% całości eksportu tych produktów. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania, gdzie wysłano ponad dwa razy więcej płynnego mleka i śmietany niż przed rokiem (10,7 tys. ton) za 7,1 mln EUR (+71,5%). Ostatnia na podium znalazła się Republika Południowej Afryki. Wyeksportowano tam 14,5 tys. ton tych produktów za 6,9 mln EUR.

Jak zauważa FAMMU/FAPA, na spadku wartości importu płynnego mleka i śmietany zaważył fakt znacznego obniżenia wartości przywozu z Litwy (pomimo 1% wzrostu ilości do 48,2 tys. ton nastąpiła tu 22% zniżka wartości do 17,1 mln EUR), kraj ten wciąż pozostaje jednak dla Polski pierwszym pod względem wielkości dostaw płynnego mleka i śmietany krajem i pierwszym w ujęciu wartościowym. W omawianym okresie pochodziło stamtąd 44% płynnego mleka i śmietany przywiezionych do Polski. Prawie o połowę wartości zmniejszył się import tych produktów z Niemiec (do 7,7 mln EUR), w ujęciu ilościowym odnotowano tu 62% spadek (do 8,7 tys. ton). Za to z Czech sprowadziliśmy więcej płynnego mleka i śmietany (+ ok. 21% – 19,5 tys. ton), ale ich wartość pozostała na poziomie sprzed roku (6,2 mln EUR).

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA