fbpx

Nie kupuj zbyt taniego paliwa! Zapłacisz za nie więcej, niż Ci się wydaje

Kupując bardzo tanie paliwo od sprzedawcy, rolnicy mogą nieświadomie brać udział w oszustwie w obrocie paliwami.

Zbyt niska cena powinna nas zaniepokoić – jeśli okaże się, że uczestniczymy w nielegalnym procederze, paliwo może okazać się znacznie droższe – doliczając kary i opłaty, które później za nie zapłacimy.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w Polsce zaobserwowano coraz więcej oszustw w obrocie paliwami. Do resortu finansów docierają niepokojące sygnały, że nabywcami paliwa od oszustów mogą być w coraz większym niczego nieświadomi stopniu rolnicy. Ustalenia poczynione wskutek działań kontrolnych służb skarbowych prowadzą do wniosku, że nadużycia w obrocie paliwami przyjmują często formę zorganizowaną (tzw. transakcje karuzelowe).

Przez karuzelę podatkową należy rozumieć sieć kilku, kilkunastu (rzadziej kilkudziesięciu) podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych, a ich prawdziwym celem jest wyłudzenie z urzędu skarbowego zwrotu podatku VAT. W procederze tym istotnym elementem jest wykorzystanie tzw. słupów (podmiotów z reguły nieposiadających majątku, z założenia nierozliczających podatku). Osobami uczestniczącymi w łańcuchu transakcji mających na celu wyłudzenia podatku mogą być również podmioty (m.in. rolnicy), które nieświadomie uczestniczą w procederze wyłudzeń, kupując paliwo po bardzo niskiej cenie (tak atrakcyjna cena nie mogłaby być zastosowana, gdyby podmioty uczestniczące w łańcuchu transakcji prawidłowo rozliczały podatek). Najczęściej to właśnie atrakcyjna cena jest wabikiem do nabycia określonego towaru od oszusta podatkowego.

W takim przypadku, to konsument (w opisywanej sytuacji rolnik) płaci podatek w cenie paliwa. W wyniku nadużyć, podatek ten (uiszczony przez konsumenta w zapłacie) nie trafia do budżetu, lecz wzbogaca nieuczciwego sprzedawcę.

Jakie są konsekwencje takiego procederu? Przede wszystkim, może zostać zakwestionowane u rolnika prawo do odliczenia podatku naliczonego w podatku VAT, poza tym obowiązek zapłaty za sprzedawcę podatku VAT, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej mogą być nałożone na rolnika w drodze odpowiedzialności solidarnej a do tego, to właśnie rolnik ponosi odpowiedzialność karno-skarbową. Dodatkowo, może być zakwestionowany u rolnika zwrot akcyzy, o który ubiegają się rolnicy w urzędzie gminy.

Renata Struzik, źródło: KRIR

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.