fbpx

„Nie jestem zwolennikiem mycia maszyn”. Jak zabezpieczyć maszyny na zimę?

Ostatnie ciepłe dni to idealny moment, by zadbać o maszyny rolnicze i przygotować je na trudne zimowe warunki pogodowe. Swoimi doświadczeniami w tej kwestii podzielił się Wojciech Kaleciński, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Krobusz. 

Kontrola płynów chłodniczych – podstawa przygotowań 

Podstawową rzeczą, którą zaleca prezes Kaleciński, jest sprawdzanie stanu cieczy chłodzącej w chłodnicach.  

– Płyny mają swój okres stuprocentowej przydatności. Dlatego sprawdzamy je za pomocą glikomatów, czy wytrzymają jeszcze do –150 st. C, czy do – 200 st. C, Tam, gdzie stosujemy wodę, spuszczamy ją z układów, żeby nie rozsadziła silnika. Ale z reguły stosujemy płyny, które są bezpieczne, nie powodują zakamienienia chłodnic, nie rdzewieją wewnątrz bloki – mówi Kaleciński. 

Mycie i konserwacja maszyn 

Wojciech Kaleciński nie jest zwolennikiem mycia maszyn, ale podkreśla, że czasami jest to konieczne, zwłaszcza w przypadku narzędzi uprawowych.  

– Maszyny myjemy teraz, gdy jest jeszcze w miarę ciepło i ten, który myje, nie zmarznie. Po umyciu konserwujemy je, na przykład smarując odkładnice, aby nie rdzewiały. Dzięki temu wiosną pług będzie gotowy do pracy bez dodatkowego czyszczenia – wyjaśnia.  

Przygotowanie opryskiwaczy

Opryskiwacze to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych, w dodatku pracują z wodą, więc przed zimą wymagają szczególnej uwagi.  

– W opryskiwaczach znajdują się filtry, dysze i przewody, które są szczególnie narażone na przymarzanie. Po dokładnym umyciu zalewamy urządzenie płynem niezamarzającym i przepuszczamy go przez cały układ. To skutecznie chroni opryskiwacz przed uszkodzeniem w zimie, bo nawet jeśli zostaną resztki tego płynu, to przecież on nie zamarznie – tłumaczy Kaleciński. 

Schowanie sprzętu pod dach

Maszyny i urządzenia, warto też schować pod dachem, by zabezpieczyć je przed deszczem i śniegiem. 

– Pozostawione na dworze maszyny są narażone na wilgoć, która może uszkodzić łożyska czy inne elementy. Pracujemy w trudnych warunkach, więc dbanie o sprzęt to inwestycja w jego dłuższą żywotność – dodaje prezes RSP Krobusz. 

Dbanie o sprzęt to inwestycja w przyszłość 

Jak podkreśla Wojciech Kaleciński, przygotowanie maszyn rolniczych do zimy to obowiązkowy krok, który pozwala uniknąć przykrych niespodzianek na wiosnę. Systematyczna konserwacja i odpowiednie zabezpieczenia nie tylko przedłużają żywotność sprzętu, ale również pomagają ograniczyć koszty związane z naprawami. 

To ostatni moment, by zadbać o maszyny przed nadchodzącą zimą – warto skorzystać z porad ekspertów i uniknąć problemów w sezonie wiosennym.

czytaj też: Jak rolnicy z Opolszczyzny przygotowują maszyny do zimy?

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.