fbpx
Strona głównaPozostałeNie - dla wołowiny z Brazylii

Nie – dla wołowiny z Brazylii

Wczoraj na forum Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego odbyła się dyskusja a temat importu wołowiny z Brazylii do UE. Dyskusja była wywołana głównie raportem, jaki przedstawiły irlandzkie i szkockie związki hodowców, który powstał po kilkunastodniowej misji w Brazylii. N

Według tego raportu Brazylia nie przestrzega standardów produkcji wołowiny, jakie obowiązują w UE. Farmerzy są oburzeni, że bez dostatecznej kontroli ze strony Brukseli brazylijska wołowina w tak łatwy sposób tafia na europejskie stoły. Mało tego eksport z Brazylii wciąż rośnie. Od stycznia do kwietnia bieżącego roku eksport brazylijskiej wołowiny osiągnął 455,056 tys. ton, czyli był o 50% większy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Największym odbiorcą tego mięsa jest Rosja – na jej rynek trafia 35% brazylijskiej wołowiny. Następnym pod względem wielkości odbiorcą tego mięsa jest Unia Europejska (UE 27), której udział w eksporcie brazylijskiej wołowiny wynosi 15%.

Do protestu przyłączyła się również Polska. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego wystosowało za pośrednictwem Janusza Wojciechowskiego wiceprzewodczniącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z PE list do przewodniczącego tejże komisji Neila Parisha, w którym zwracają uwagę na możliwości zwiększania produkcji wołowiny przez Polskę.
Zdajemy sobie sprawę, że nadzieja setek tysięcy polskich rolników związane z produkcją żywca wołowego mogą być spełnione tylko przy utrzymaniu podstawowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej UE m.in. zasady ochrony własnych producentów przed niewłaściwą konkurencją” – czytamy w liście do Parisha. PZPBM poparło tym samym stanowisko Irlandii i Szkocji w sprawie zwiększania importu wołowiny z poza UE.

– Raport irlandzkich i szkockich hodowców musi wstrząsnąć Komisją Europejską, nawet, jeśli nie jest w stu procentach obiektywny, wszak farmerzy oceniali oni swoją konkurencję. Z Brazylii prowadzony jest, bowiem ogromny import mięsa na rynek europejski, import konkurencyjny dla hodowców bydła mięsnego w Europie. Import brazylijski zagraża także interesom polskich hodowców i przetwórców. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem Szkotów i Irlandczyków. Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa w dniu 16 lipca 2007 roku, kiedy to był prezentowany szkocko-irlandzki raport, ja również wyraziłem pełną z nim solidarność, w imieniu własnym, ale również w imieniu producentów bydła mięsnego w Polsce, którzy mnie do tego upoważnili – mówi Janusz Wojciechowski polski eurodeputowany.

Marcin Simiński
wrp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.