fbpx

Nie – dla wołowiny z Brazylii

Wczoraj na forum Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego odbyła się dyskusja a temat importu wołowiny z Brazylii do UE. Dyskusja była wywołana głównie raportem, jaki przedstawiły irlandzkie i szkockie związki hodowców, który powstał po kilkunastodniowej misji w Brazylii. N

Według tego raportu Brazylia nie przestrzega standardów produkcji wołowiny, jakie obowiązują w UE. Farmerzy są oburzeni, że bez dostatecznej kontroli ze strony Brukseli brazylijska wołowina w tak łatwy sposób tafia na europejskie stoły. Mało tego eksport z Brazylii wciąż rośnie. Od stycznia do kwietnia bieżącego roku eksport brazylijskiej wołowiny osiągnął 455,056 tys. ton, czyli był o 50% większy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Największym odbiorcą tego mięsa jest Rosja – na jej rynek trafia 35% brazylijskiej wołowiny. Następnym pod względem wielkości odbiorcą tego mięsa jest Unia Europejska (UE 27), której udział w eksporcie brazylijskiej wołowiny wynosi 15%.

Baner Syngenta

Do protestu przyłączyła się również Polska. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego wystosowało za pośrednictwem Janusza Wojciechowskiego wiceprzewodczniącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z PE list do przewodniczącego tejże komisji Neila Parisha, w którym zwracają uwagę na możliwości zwiększania produkcji wołowiny przez Polskę.
Zdajemy sobie sprawę, że nadzieja setek tysięcy polskich rolników związane z produkcją żywca wołowego mogą być spełnione tylko przy utrzymaniu podstawowych zasad Wspólnej Polityki Rolnej UE m.in. zasady ochrony własnych producentów przed niewłaściwą konkurencją” – czytamy w liście do Parisha. PZPBM poparło tym samym stanowisko Irlandii i Szkocji w sprawie zwiększania importu wołowiny z poza UE.

– Raport irlandzkich i szkockich hodowców musi wstrząsnąć Komisją Europejską, nawet, jeśli nie jest w stu procentach obiektywny, wszak farmerzy oceniali oni swoją konkurencję. Z Brazylii prowadzony jest, bowiem ogromny import mięsa na rynek europejski, import konkurencyjny dla hodowców bydła mięsnego w Europie. Import brazylijski zagraża także interesom polskich hodowców i przetwórców. Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem Szkotów i Irlandczyków. Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa w dniu 16 lipca 2007 roku, kiedy to był prezentowany szkocko-irlandzki raport, ja również wyraziłem pełną z nim solidarność, w imieniu własnym, ale również w imieniu producentów bydła mięsnego w Polsce, którzy mnie do tego upoważnili – mówi Janusz Wojciechowski polski eurodeputowany.

Marcin Simiński
wrp.pl

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.