fbpx

Nie będzie zmiany terminu składania wniosków obszarowych

Samorząd rolniczy postuluje do Ministerstwa Rolnictwa o zmianę terminu składania wniosków obszarowych tj. od 1 kwietnia do 31 maja. Propozycja zmiany terminu składania wniosków nie została jednak uwzględniona przez resort rolnictwa.

W ocenie izb rolniczych marzec jest okresem nieodpowiednim na składanie wniosków w związku z tym, że po okresie zimy rolnik dopiero ocenia stan ozimin, natomiast jest jeszcze przed rozpoczęciem siewu roślin jarych. Dodatkowo dochodzą do tego niekorzystne warunki atmosferyczne, co od 2015 roku skutkuje corocznym wydłużaniem terminu składania wniosków o płatności.

Dlatego według Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioski powinny być składane po dokonaniu zasiewów, które w Polsce rozpoczynają się w ostatnich dniach marca, a kończą w kwietniu oraz maju (siew kukurydzy, gryki, sadzenie ziemniaka).

Propozycja zmiany terminu składania wniosków nie została jednak uwzględniona  przez resort rolnictwa.

– Wskazywane argumenty są nam znane, dlatego też celowo projekt ustawy uwzględnia delegację dla ministra właściwego do spraw rozwoju wsi do wydania rozporządzenia umożliwiającego wydłużenie terminu składania wniosków w przypadku sytuacji uniemożliwiających złożenie wniosków w terminie (powódź, susza, przymrozki itp.). Dzięki temu, w przypadku nieprzewidzianych okoliczności możliwa będzie uproszczona procedura zmiany przepisów – odpowiada na izbowe postulaty Szymon Giżyński, sekretarz stanu w MRiRW.

W ocenie wiceministra nie bez znaczenia jest także przyzwyczajenie rolników do obecnie funkcjonujących terminów oraz wykluczenie ryzyka utrudnień w procesie obsługi i wypłaty należnych rolnikom środków. Dlatego, zasadnym jest, aby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) miała zapewnioną odpowiednią ilość czasu na prawidłową obsługę składanych wniosków, także w kontekście realizowanych na poczet płatności zaliczek.

– Ponadto, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, większość wniosków składanych jest w ostatnich dwóch tygodniach podstawowego terminu na ich złożenie. Nawet w latach, gdy termin składania wniosku był przedłużony, po 15 maja była składana stosunkowo niewielka liczba wniosków. Niemniej jednak, dłuższy termin składnia wniosków stwarza ryzyko przesunięcia obsługi większości wniosków na koniec maja. Należy mieć także na uwadze fakt, iż przesunięcie podstawowego terminu na składanie wniosków skutkuje automatycznym przesunięciem ostatecznego terminu składania wniosków. Zgodnie z art. 13 rozp. 640/2014, nadal pozostają przepisy zgodnie z którymi, wniosek o przyznanie płatności może być złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po podstawowym terminie składania wniosków. Choć za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane jest zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty, jeśli opóźnienie to jest wynikiem działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, obniżki się nie stosuje – dodaje wiceminister Giżyński.

Zdaniem resortu rolnictwa w sytuacji, gdy ostateczny termin składnia wniosków przypadałby na drugą połowę czerwca, ARiMR będzie miała skrócony czas na zakończenie postępowania administracyjnego wszczętego wnioskiem o przyznanie płatności na dany rok, co może negatywnie wpłynąć na terminową wypłatę płatności zaliczkowych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.