Nawrocki wygrał dzięki głosom mieszkańców wsi

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zwycięzcą został Karol Nawrocki, który zdobył 50,89% głosów. Frekwencja wyniosła aż 71,63%, co oznacza rekordową mobilizację Polaków.

reklama
Baner Amazone

Karol Nawrocki wygrywa niewielką przewagą

Po przeliczeniu wyników ze 100% obwodów głosowania wynika, że Karol Nawrocki uzyskał poparcie na poziomie 50,89% (10 mln 606 tys. głosów). Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski otrzymał 49,11% głosów (10 mln 237 tys. głosów). Różnica między kandydatami wyniosła 369 tys. głosów.

Taki wynik oznacza jedno: sondaże ogłoszone tuż po zamknięciu lokali wyborczych były obarczone błędami, co w przypadku niewielkiej różnicy między kandydatami, miało fundamentalne znaczenie.

reklama
Baner Kioti

Z sondażu exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu, który opublikowano w niedzielę o godz. 21, wynikało, że Karol Nawrocki przegrał dosłownie o włos, czyli ok. 70 tys. głosów. W alternatywnym sondażu DGB dla Telewizji Republika Trzaskowski wygrał z Nawrockim stosunkiem 50,17% do 49,83%.

Dopiero ogłoszone po godz. 23 wyniki late poll całkowicie zmieniły sytuację. Wynikało z nich, że Karol Nawrocki z wynikiem 50,7% wygrał z Rafałem Trzaskowskim (49,3%).

Miasta kontra wieś?

Karol Nawrocki zdecydowanie zwyciężył na obszarach wiejskich z poparciem 64,08%. W miastach na Nawrockiego głosowało 43,17% wyborców.

Z kolei Rafał Trzaskowski wygrał w miastach, uzyskując 56,83% głosów. Na wsi zdobył jedynie 35,92%.

Trzaskowski triumfuje w stolicy, Nawrocki nokautuje na Podkarpaciu

Zasada była jedna: im mniejsze miasto, tym wynik Trzaskowskiego był gorszy. W Warszawie Rafał Trzaskowski uzyskał poparcie na poziomie 68,21%.

W województwie mazowieckim, gdzie oddano ponad 3 mln 188 tys. głosów, wygrał Rafał Trzaskowski uzyskując 50,28%. Karol Nawrocki na Mazowszu uzyskał 49,72%. Zupełnie inaczej było w woj. podkarpackim, gdzie Nawrocki dosłownie znokautował kontrkandydata, uzyskując 71,02%. Podobnie było w woj. lubelskim, gdzie Karol Nawrocki zdobył poparcie na poziomie 66,54%.

Frekwencja wysoka jak nigdy dotąd

Ogólnopolska frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 71,63%. Znacznie chętniej do urn wyborczych poszli mieszkańcy miast – 72,84% niż mieszkańcy wsi – 69,04%.

Damian Murawiec z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników w komentarzu dla top agrar Polska przyznaje, że słabsza frekwencja na wsi, gdzie zazwyczaj wygrywają kandydaci prawicy, mogła być wynikiem wielu czynników.

– Niższa frekwencja na terenach wiejskich może oznaczać, że elektorat prawicowy jest bardziej podzielony niż elektorat lewicowy, który przeważa w dużych miastach – podkreśla. Zwraca również uwagę, że Karol Nawrocki stał się ofiarą “brudnej kampanii wyborczej”, która mogła zadziałać negatywnie na frekwencję na wsi.

reklama
baner SDF

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI