fbpx

Nawozy RENURE i zmiany w programie azotanowym – o co chodzi?

Trwają prace nad zmianami w dyrektywie azotanowej. Ich kierunkiem jest możliwość stosowania nawozów RENURE. Wyjaśniamy, co to oznacza.

Od czasu przyjęcia dyrektywy azotanowej postęp naukowy i techniczny w samym przetwarzaniu obornika umożliwił produkcję nawozów pod nazwą RENURE. Charakteryzują się one tym, że pod pewnymi warunkami działają jak nawozy chemiczne, sztuczne.

Obecnie dyrektywa azotanowa stanowi, że ilość nawozów gospodarskich lub nawozu naturalnego, które są stosowane na gruntach każdego roku, w tym przez same zwierzęta, nie przekracza 170 kg azotu rocznie na hektar.

– Wspólne Centrum Badawcze Komisji oceniło, że w pewnych warunkach nawozy RENURE mają podobny potencjał wymywania azotu i skuteczność agronomiczną jak te nawozy chemiczne. Materiały te zmniejszają zatem ryzyko strat azotanów w wodzie w porównaniu z obornikiem, a dzięki tej korzyści dla środowiska mogą być stosowane w ilości przekraczającej maksymalną ilość nawozu określoną w dyrektywie azotanowej, zapewniając jednocześnie osiągnięcie celów dyrektywy i odpowiednie korzyści agronomiczne – zaznacza WIR.

Ograniczenie ryzyka zmian cen nawozów

Stosowanie nawozów organicznych i składników pokarmowych, które pochodzą z odpadów poddanych recyklingowi, wpłynęłoby na strategiczną autonomię Unii Europejskiej, a dalej na bezpieczeństwo żywnościowe i na wysokie standardy zrównoważonego rolnictwa.

– Stosowanie obornika i przetworzonego obornika, zgodnie z dyrektywą azotanową, mogłoby zmniejszyć narażenie rolników na zmiany cen nawozów mineralnych i dopełniać zapotrzebowanie na składniki pokarmowe – dodaje WIR.

Komisja Europejska jest zdania, aby zezwolono rolnikom stosowanie nawozów RENURE w ilości powyżej wcześniej wspomnianych 170 kg N na hektar w ciągu roku. Jednak taka decyzja nie może zapaść automatycznie i wymaga się od państw członkowskich odpowiednich działań legislacyjnych.

– Konieczne jest zatem wprowadzenie w przepisach odpowiednich zabezpieczeń i ustalenie górnego limitu stosowania nawozów RENURE. Limit ten powinien odzwierciedlać charakterystykę nawozów RENURE z odchodów zwierzęcych, ich stosowanie i zdolność zastępczą. Należy określić kryteria jakości nawozów RENURE oraz warunki ich stosowania, tak aby mogły one zastąpić “nawozy chemiczne” zgodnie z celami dyrektywy azotanowej. Przy ich produkcji trzeba uwzględnić tylko metody przetwarzania, które w sposób niezawodny pozwalają uzyskać materiały o stałej jakości zgodnie z określonymi kryteriami – czytamy dalej.

Nawozy RENURE – ja stosować?

Stosowanie nawozów RENURE może wiązać się z ryzykiem emisji azotu poprzez jego utlenianie się z gleb. Zwłaszcza wtedy, kiedy taki nawóz zawierałby 60% azotu w formach innych niż azotany, a jego pH byłoby wyższe niż 5,5.

Dlatego też państwa członkowskie Unii Europejskiej, przed wydaniem takiego zezwolenia muszą poddać ogólnej ocenie ich stosowanie, tak aby nie przekładało się to negatywnie na środowisko. Państwa UE mają czas na wprowadzenie w życie zasad odnoszących się do stosowania nawozów RENURE, najpóźniej w ciągu 2 lat od daty wejścia w życie zmian dyrektywy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.