fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówNawozy Grupy Azoty były najtańsze w Europie. Prezes Grupy Azoty na Komisji...

Nawozy Grupy Azoty były najtańsze w Europie. Prezes Grupy Azoty na Komisji Rolnictwa

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiała 30 listopada aktualną sytuację na rynku nawozów. O rozpatrzenie tej Informacji wnioskował klub poselski Polska 2050 reprezentowany na Komisji przez poseł Joannę Muchę.

Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc powiedział, że nawozy Grupy Azoty przez cały rok 2021 i pierwszą połowę 2022 były najtańsze w Europie – co można bardzo łatwo sprawdzić, ponieważ cenniki archiwalne są dostępne. Ograniczenie produkcji nawozów w sierpniu wynikało z kalkulacji cen – gdy ceny gazu poszybowały w górę na holenderskiej giełdzie TTF, saletra musiałaby kosztować 8 tys. zł. Opierając się na danych z Izb Rolniczych Zarząd Grupy uznał, że rolnicy nie kupiliby nawozów tak drogich, a więc Grupa „wyprodukowałaby stratę”, z której Zarząd Grupy musiałby się tłumaczyć.

– Inni producenci w Europie zamykali produkcję dużo wcześniej – tłumaczył prezes Hinc. – My zrobiliśmy to w momencie, gdy dalsza produkcja oznaczałaby wielomiliardowe straty.

Wznowienie produkcji w połowie października było już racjonalne ekonomicznie, ponieważ można było zaproponować nawozy tańsze niż przed wstrzymaniem produkcji, gdy saletra kosztowała pow. 4 tys. zł., czyli w cenie ok. 3,5 tys. za tonę saletry. W tym kontekście prezes zachęcił do sprawdzania cenników i odwiedzania autoryzowanych dystrybutorów Grupy Azoty, ponieważ pojawiają się głosy, że saletra kosztuje 5 tys. zł. Na rynku jest obecnie dostępnych ok. 350 tys. ton nawozów wyprodukowanych przez Grupę Azoty – 280 tys. azotu i ok. 80 tys. nawozów wieloskładnikowych.

Prezes Tomasz Hinc powiedział też, że Grupa Azoty rozpoczęła strategiczną współpracę z Microsoftem w zakresie „precyzyjnego narzędzia” dla rolników; wyraził nadzieję, że polscy rolnicy będą mogli skorzystać z tego narzędzia jako pierwsi w Europie. Ta współpraca wpisana jest w nową strategię Grupy na lata 2021-2030, zgodną z unijną polityką klimatyczną, strategią „od pola do stołu” i niskoemisyjności. W niej są ujęte małe reaktory, zielona energia, nawozy ekologiczne produkowane z osadów i nawozy z inhibitorem ureazy produkowane w Chorzowie.

Tomasz Hryniewicz wiceprezes GA i jednocześnie prezes zakładu w Puławach powiedział, że ograniczyli produkcję amoniaku o 90%, ale nie całkiem, by zabezpieczyć stany magazynowe, co pozwoliło teraz odpowiedzieć na wzmożony popyt rynku. „Zamknięcie” produkcji zostało wykonane w sytuacji, gdy w magazynach było jeszcze ponad 200 tys. ton nawozów i w okresie prac polowych, wykorzystywanym w Grupie na remonty instalacji. Dziś Grupa gwarantuje pełną dostępność nawozów w pełnej palecie i zachęca rolników do kupna, szczególnie, że grudzień jest okresem świątecznym, urlopowym i mogą wystąpić problemy z możliwością kupna.

Wiceminister Lech Kołakowski z Ministerstwa Rolnictwa powiedział, że Polska jako jedyna w UE zastosowała mechanizm dopłaty do nawozów, z którego skorzystało 418 tys. rolników, którym przekazano 2 mld. 615 mln. zł. W odpowiedzi na problemy rolników związane ze wzrostem cen nawozów i środków ochrony roślin wprowadzony został zerowy VAT. Minister zaapelował do wszystkich rolników, by dokonali zakupu nawozów jeszcze w tym roku, korzystając z tej obniżki VAT, ponieważ nikt nie jest w stanie określić, jakie ceny będą w przyszłym roku.

W polskim Planie Strategicznym do WPR 2023-2027 będzie wsparcie do szeregu praktyk związanych z wykorzystaniem nawozów, oraz wspierane będzie rolnictwo ekologiczne; Polska dostrzega również znaczenie rolnictwa precyzyjnego, którego najważniejszą zaletą jest ograniczenie stosowania środków produkcji do niezbędnego minimum – Plan Strategiczny zawiera szereg interwencji wspierających rozwiązania rolnictwa precyzyjnego.

Minister Kołakowski zachęcał też do korzystania z naturalnych źródeł: przywołał opinię prof. Bujaka z CBOR na temat prośrodowiskowej roli roślin strączkowych, których wprowadzenie do płodozmianu pozwala ograniczyć użycie nawozów mineralnych nawet o 25%. Azot biologicznie związany przez rośliny i bakterie jest wykorzystywany w 100%, a ten pochodzący z nawozów tylko w ok. 50% – 100 kg azotu związanego biologicznie odpowiada 200 kg azotu z nawozów.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.