fbpx
Strona głównaUprawaNawozy drogie również za oceanem

Nawozy drogie również za oceanem

Podwyżki cen nawozów dotykają nie tylko europejskich rolników. Także amerykańscy farmerzy muszą się zmagać z bardzo wysokimi cenami nawozów mineralnych.

Jak informuje amerykański portal Progressive Farmer liderem w tym tygodniu jest mocznik, którego cena wzrosła o 26 proc. Przy średniej cenie 719 USD za tonę, mocznik jest o 147 USD za tonę droższy niż w połowie września. Ostatni raz mocznik kosztował ponad 700 USD za tonę od kwietnia do czerwca 2012 roku.

Średnia cena detaliczna nawozów potasowych wyniosła 710 USD/t, co oznacza wzrost o 19 proc. lub 112 USD w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ostatni raz były tak drogie w pierwszym tygodniu sierpnia 2009 roku.

Średnia cena RSM 28, wyższa o 16 proc., wynosi 442 USD/tonę. To wzrost o 61 USD/tonę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jedyny raz, kiedy RSM był droższy to pierwszy tydzień listopada 2008.

Wzrost o 11 proc. zaliczyły również nawozy fosforowe, które kosztują średnio 860 USD/tonę. To o 84 USD drożej niż w połowie września, a ostatni raz, kiedy nawóz fosforowy był tak drogi to pierwszy tydzień grudnia 2008 roku.

Rolnik próbujący dziś kupić nawozy potasowe zapłaciłby o 113 proc. więcej niż przed rokiem. RSM 28 kosztuje o 112 proc. więcej a ceny mocznika wzrosły o 100 proc.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.