Nawozy drogie również za oceanem

Podwyżki cen nawozów dotykają nie tylko europejskich rolników. Także amerykańscy farmerzy muszą się zmagać z bardzo wysokimi cenami nawozów mineralnych.

Jak informuje amerykański portal Progressive Farmer liderem w tym tygodniu jest mocznik, którego cena wzrosła o 26 proc. Przy średniej cenie 719 USD za tonę, mocznik jest o 147 USD za tonę droższy niż w połowie września. Ostatni raz mocznik kosztował ponad 700 USD za tonę od kwietnia do czerwca 2012 roku.

Średnia cena detaliczna nawozów potasowych wyniosła 710 USD/t, co oznacza wzrost o 19 proc. lub 112 USD w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ostatni raz były tak drogie w pierwszym tygodniu sierpnia 2009 roku.

Średnia cena RSM 28, wyższa o 16 proc., wynosi 442 USD/tonę. To wzrost o 61 USD/tonę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jedyny raz, kiedy RSM był droższy to pierwszy tydzień listopada 2008.

Wzrost o 11 proc. zaliczyły również nawozy fosforowe, które kosztują średnio 860 USD/tonę. To o 84 USD drożej niż w połowie września, a ostatni raz, kiedy nawóz fosforowy był tak drogi to pierwszy tydzień grudnia 2008 roku.

Rolnik próbujący dziś kupić nawozy potasowe zapłaciłby o 113 proc. więcej niż przed rokiem. RSM 28 kosztuje o 112 proc. więcej a ceny mocznika wzrosły o 100 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności