fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówNawozy azotowe tanieją wraz ze spadkami cen gazu

Nawozy azotowe tanieją wraz ze spadkami cen gazu

Ceny nawozów na świecie idą w dół, co dotyczy przede wszystkim nawozów azotowych. Wydaje się, że decydujący wpływ na spadki cen ma spadająca niemal nieustannie od 8 czerwca cena gazu oraz malejący sezonowo popyt. 

Jak podawał nieco ponad tydzień temu portal Agriland, saletra wapniowo-amonowa kosztuje obecnie w Irlandii zwykle 800-850 euro za tonę, chociaż zdarzają się stawki poniżej progu 800 EUR/t. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w kwietniu jego cena wynosiła 1050 EUR/t, spadek należy uznać za spory.

A jak wyglądały ceny za oceanem? Jak podał Progressive Farmer, cena mocznika w skali miesiąca spadła o 9 proc. (stan na 24 czerwca). W szczycie przypadającym na 1 kwietnia nawóz ten kosztował w USA 1022 USD/t i od tego czasu jego cena nieustannie spadała, do 902 USD/t 24 czerwca. Większość cen nawozów w USA spadała, jednak trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że o ile spadki cen w przypadku nawozów azotowych możemy uznać za dość wyraźne, to nie dotyczy to już cen nawozów wieloskładnikowych, których korekty są raczej nieznaczne.

Zobacz także:

Jak w końcu jest z tymi cenami nawozów u dystrybutorów?

Podobnie sytuacja wygląda w kraju, gdzie do sporej korekty cenowej w dół doszło w przypadku nawozów azotowych na początku trzeciej dekady czerwca. Ostatnia aktualizacja cennika Agrochemu Puławy sprzed dwóch dni nie wprowadziła jednak korekt cenowych.

Cennik Agrochemu Puławy opublikowany 30 czerwca, fot. Agrochem
Cennik Agrochemu Puławy opublikowany 30 czerwca, fot. Agrochem

8 KOMENTARZE

  1. Artykuły o nawozach bardzo nierzetelny,redaktor wypisuje głupoty wkleja jakies cenniki nie majace nic wspolnego z rzeczywistoscia.A wystarczy zadzwonic pod podany numer i spróbowac kupic Saletre czy mocznik.Niema,niema nie wiem kiedy bedzie moze we wrzesniu .Po co robic rolnikow w konia ? zeby ktos mogł powiedziec patrzcie co my PIS robimy nawozy tanieją ?Teraz wezcie pod uwage fakt że nord strem 1 tłoczy gazu na 40 % bo sprezarka niby wysiadła.Gaz juz poszedł 70 % do gory ,Norweski o ile bedzie to jeszcze drozszy wiec po ile bedzie Saletra ??? No chyba ze sie wojna skonczy i bedzie wschodnia inaczej cena 5000 bedzie normalna obym sie mylił

  2. Mocznik najtaniej u dystrybura znalazłem po 4080 zł za tonę w big bagach w niektórych miejscach po 5500 tona i mówią że dostawy wstrzymane do sierpnia

  3. Proszę pisać prawdę jasno i wyraźnie.. korekta cenowa która jest tak szeroko rozpowszechniana nie istnieje więc po co robić tą lewą propagandę? No bo Agrochem publikuje cennik A nawozu w sprzedaży po tej cennie nie ma Więc ? Po co ta bajka? Nam to nic nie daje A tylko psuje nastawienie do rolników że znowu mają jakieś tam ulgi

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.