fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówNawozowi magnaci z Rosji uzyskują zwolnienie z sankcji

Nawozowi magnaci z Rosji uzyskują zwolnienie z sankcji

Rosyjscy potentaci w dziedzinie nawozów i chemikaliów częściowo uwolnią się od sankcji UE po zawarciu w ostatniej chwili umowy w Brukseli w czwartek 15 grudnia.

Magnaci nawozowi Andrey Melnichenko i jego żona Aleksandra, potentaci nawozowi Andrey Guryev i Moshe Kantor, potentat chemiczny Dmitrij Mazepin i rolniczy miliarder Vadim Moshkovich są objęci unijnym zamrożeniem aktywów i zakazem wydawania wiz za wspieranie działań wojennych Rosji.

Jednakże zgodnie z czwartkową umową poszczególne kraje UE będą mogły odmrozić ich pieniądze, jeśli będzie to „niezbędne” do przyspieszenia dostaw żywności i nawozów, zwłaszcza do Afryki. Warunkiem jest, aby poszczególne kraje UE „skonsultowały się” z Komisją Europejską, zanim będą mogły działać.

I chociaż sześciu Rosjan nadal będzie prawdopodobnie beneficjentami wszelkich odstępstw, ich nazwiska nie zostaną wyraźnie wymienione w nowej białej liście UE, jak we wstępnych propozycjach.

Kompromis nastąpił po 11-godzinnych rozmowach ambasadorów na marginesie szczytu UE w Brukseli. Otworzyło to szersze porozumienie w sprawie dziewiątej rundy rosyjskich sankcji, które weszły w życie w piątek 16 grudnia, na krótko przed konferencją prasową po szczycie przywódców UE.

Litwa i Polska zagroziły, że opóźnią wszystko, jeśli zostaną zmuszone do odmrożenia fortun królów nawozów w całej UE-27. Ale unijne potęgi, Francja, Niemcy i Holandia, wspierane przez Belgię, Włochy, Portugalię i Hiszpanię, mocno naciskały na odmrożenie nawozów w imię światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

– Nie możemy ryzykować głodu i niedoborów żywności w związku z sankcjami [UE], które są niewykonalne dla władz portowych – powiedział EUobserver dyplomata z obozu proderogacyjnego.

Mazepin, oligarcha chemikaliów z czarnej listy UE powiedział to samo w wywiadzie dla FT, najbardziej wpływowych mediów w Brukseli, dwa dni przed szczytem.

– Nie możemy nawet zapłacić za transport, gdy ładunek jest humanitarny i jest dostarczany bezpłatnie do Afryki. Banki nie akceptują naszej płatności  – powiedział.

Eksport rosyjskich nawozów w 2021 roku stanowił zaledwie 6,5 proc. światowego rynku, zadając kłam twierdzeniom Moskwy o znaczeniu systemowym, obliczyli z kolei sprzeciwiający się porozumieniu przedstawiciele Litwy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.