fbpx

 Nawożenie pogłówne kukurydzy – zanim roślina wykształci 6. liść   

Wiosną, przed wysiewem nasion  kukurydzy, stosowany jest na ogół w całości P i K oraz do 70 proc. N, Mg i S. Pozostała część powinna być wniesiona do fazy 6. liścia. Przy widocznych objawach niedoboru N, bądź innych składników, jak też prognozowanej dłuższej suszy wcześniej.

Wówczas dobre wyniki można też uzyskać stosując N dwukrotnie w okresie wegetacji kukurydzy, np. po wykształceniu 4., a następnie 6. liści. Dotyczy to zwłaszcza większych dawek N, stosowanych na lżejszych glebach.

Z kolei mikroelementy (głównie Zn, B i Mn) powinny być stosowane dolistnie, 2-3- krotnie w okresie wegetacji. Wówczas do sporządzanego roztworu można też dodać mocznik (w stężeniu do 6 proc.) oraz jedno- lub 7-wodny siarczan magnezu (odpowiednio w stężeniu do 3 i 5 proc.).

Największy wpływ na plony wywiera azot

Plonotwórcze działanie N uwarunkowane jest dobrym zaopatrzeniem w inne składniki.  Jego dawkę  ustala się na podstawie przedplonu, stosowanych nawozów naturalnych i organicznych, przewidywanych plonów,  wyglądu roślin oraz zawartości N mineralnego w glebie.

Niedobór N na roślinach kukurydzy objawia się blado zielonym wyglądem roślin, zwłaszcza liści, poczynając od najstarszych (dolnych). Liście te żółkną wzdłuż nerwu głównego (środkowego), przy czym odbarwianie rozszerza się stopniowo w kierunku łodygi.

Symptomów niedoboru N na roślinach kukurydzy nie należy mylić z niedoborem siarki. W tym przypadku, żółkną na całej powierzchni wyłącznie liście najmłodsze, choć przy dużym deficycie S także kolejne.

Ważna dawka i termin stosowania N

Przy prognozowanym plonie suchych nasion kukurydzy w ilości 8-12 t, szacunkową dawkę azotu można ustalić na poziomie 160-220 kg/ha N, choć w stanowisku po roślinach bobowatych lub przyoranym oborniku, można ją zmniejszyć do 80-120 kg, niekiedy jeszcze mniej.

Należy przestrzec przed nadmiernymi dawkami N. Składnik ten stymuluje bowiem tworzenie części wegetatywnych rośliny (łodyg i liści), przedłuża wegetację, zawiązywanie kolb i dojrzewanie nasion. W efekcie obniża plony nasion i ich jakość.

Na zwięźlejszych glebach przed wysiewem nasion można wysiać nawet do 70 proc. ogólnej dawki azotu, bez obawy jego strat w wyniku wymywania. Z kolei na lżejszych zaleca się podział ogólnej dawki mniej więcej na dwie równe części.

Pogłówną dawkę N (w postaci mocznika, saletry amonowej lub RSM) należy wnieść przed wykształceniem 6., a niekiedy (ciemnozielone rośliny) 8 liści, gdyż od tego okresu kukurydza intensywnie przyrasta i wykorzystuje N i inne składniki w tworzenia plonu.

W fazie 6-8 liści nie powinno brakować N i innych składników

Niedobór N w fazie 6-8 liści zmniejsza w znacznym stopniu wielkość kolby, a ściślej liczbę rzędów i ziaren w rzędzie. Decyduje więc o ostatecznym plonie, nawet jeśli po tym okresie, rośliny będą w dostatecznym stopniu zaopatrzone w N i inne składniki.

Poza tym w tej fazie wegetacji górne liście tworzą z łodygą charakterystyczne lejki, w które mogą wpadać granulki nawozu i uszkadzać rośliny. W największym stopniu forma saletrzana  nawozów azotowych (NO3), zaś w najmniejszym amidowa (NH2), zawarta w moczniku.

Nawozy należy wysiewać na suche rośliny, najlepiej przed spodziewanym deszczem. Dotyczy to zwłaszcza mocznika, który też nie powinien być stosowane na gleby o pH powyżej 7 oraz świeżo zwapnowane, jak też w okresie suszy i wysokich temperatur.

W takich warunkach glebowych i przebiegu pogody, lepsza powinna być saletra amonowa lub  saletrosan (dostarczy dodatkowo siarkę). Poza tym Mg i S w okresie wegetacji kukurydzy, mogą być wnoszone w postaci kizerytu, doglebowej formy siarczanu magnezu oraz nawozu Mag-Sul.

W okresie suszy najlepszy jest RSM

Dobrym nawozem do pogłównego stosowania jest RSM, rozlewany w międzyrzędziach za pomocą węży lub rur rozlewowych. Podczas dokonywania tej czynności należy uważać, by roztwór  nie był rozpryskiwany  na  rośliny, gdyż mogą ulec poparzeniu.

RSM można w ten sposób wnosić dwukrotnie w okresie wegetacji kukurydzy, zwłaszcza na lżejszych glebach oraz w okresie dłuższej suszy. Pierwszą dawkę do fazy 4 liści oraz kolejną, gdy można jeszcze wejść w łan roślin i wykonać tę czynność. Dzięki temu można korygować dawkę N na podstawie wyglądu roślin (intensywności zieleni).

RSM może być też wnoszony do gleby w okresie wegetacji  kukurydzy, poprzez grubokroplisty oprysk, oczywiście zanim wytworzy się wspomniany wcześniej lejek, by wpadające tam krople nie uszkadzały roślin.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.