fbpx
Strona głównaPolecamyAkademia nawożenia Nawożenie pogłówne kukurydzy – zanim roślina wykształci 6. liść   

 Nawożenie pogłówne kukurydzy – zanim roślina wykształci 6. liść   

Wiosną, przed wysiewem nasion  kukurydzy, stosowany jest na ogół w całości P i K oraz do 70 proc. N, Mg i S. Pozostała część powinna być wniesiona do fazy 6. liścia. Przy widocznych objawach niedoboru N, bądź innych składników, jak też prognozowanej dłuższej suszy wcześniej.

Wówczas dobre wyniki można też uzyskać stosując N dwukrotnie w okresie wegetacji kukurydzy, np. po wykształceniu 4., a następnie 6. liści. Dotyczy to zwłaszcza większych dawek N, stosowanych na lżejszych glebach.

Z kolei mikroelementy (głównie Zn, B i Mn) powinny być stosowane dolistnie, 2-3- krotnie w okresie wegetacji. Wówczas do sporządzanego roztworu można też dodać mocznik (w stężeniu do 6 proc.) oraz jedno- lub 7-wodny siarczan magnezu (odpowiednio w stężeniu do 3 i 5 proc.).

Największy wpływ na plony wywiera azot

Plonotwórcze działanie N uwarunkowane jest dobrym zaopatrzeniem w inne składniki.  Jego dawkę  ustala się na podstawie przedplonu, stosowanych nawozów naturalnych i organicznych, przewidywanych plonów,  wyglądu roślin oraz zawartości N mineralnego w glebie.

Niedobór N na roślinach kukurydzy objawia się blado zielonym wyglądem roślin, zwłaszcza liści, poczynając od najstarszych (dolnych). Liście te żółkną wzdłuż nerwu głównego (środkowego), przy czym odbarwianie rozszerza się stopniowo w kierunku łodygi.

Symptomów niedoboru N na roślinach kukurydzy nie należy mylić z niedoborem siarki. W tym przypadku, żółkną na całej powierzchni wyłącznie liście najmłodsze, choć przy dużym deficycie S także kolejne.

Ważna dawka i termin stosowania N

Przy prognozowanym plonie suchych nasion kukurydzy w ilości 8-12 t, szacunkową dawkę azotu można ustalić na poziomie 160-220 kg/ha N, choć w stanowisku po roślinach bobowatych lub przyoranym oborniku, można ją zmniejszyć do 80-120 kg, niekiedy jeszcze mniej.

Należy przestrzec przed nadmiernymi dawkami N. Składnik ten stymuluje bowiem tworzenie części wegetatywnych rośliny (łodyg i liści), przedłuża wegetację, zawiązywanie kolb i dojrzewanie nasion. W efekcie obniża plony nasion i ich jakość.

Na zwięźlejszych glebach przed wysiewem nasion można wysiać nawet do 70 proc. ogólnej dawki azotu, bez obawy jego strat w wyniku wymywania. Z kolei na lżejszych zaleca się podział ogólnej dawki mniej więcej na dwie równe części.

Pogłówną dawkę N (w postaci mocznika, saletry amonowej lub RSM) należy wnieść przed wykształceniem 6., a niekiedy (ciemnozielone rośliny) 8 liści, gdyż od tego okresu kukurydza intensywnie przyrasta i wykorzystuje N i inne składniki w tworzenia plonu.

W fazie 6-8 liści nie powinno brakować N i innych składników

Niedobór N w fazie 6-8 liści zmniejsza w znacznym stopniu wielkość kolby, a ściślej liczbę rzędów i ziaren w rzędzie. Decyduje więc o ostatecznym plonie, nawet jeśli po tym okresie, rośliny będą w dostatecznym stopniu zaopatrzone w N i inne składniki.

Poza tym w tej fazie wegetacji górne liście tworzą z łodygą charakterystyczne lejki, w które mogą wpadać granulki nawozu i uszkadzać rośliny. W największym stopniu forma saletrzana  nawozów azotowych (NO3), zaś w najmniejszym amidowa (NH2), zawarta w moczniku.

Nawozy należy wysiewać na suche rośliny, najlepiej przed spodziewanym deszczem. Dotyczy to zwłaszcza mocznika, który też nie powinien być stosowane na gleby o pH powyżej 7 oraz świeżo zwapnowane, jak też w okresie suszy i wysokich temperatur.

W takich warunkach glebowych i przebiegu pogody, lepsza powinna być saletra amonowa lub  saletrosan (dostarczy dodatkowo siarkę). Poza tym Mg i S w okresie wegetacji kukurydzy, mogą być wnoszone w postaci kizerytu, doglebowej formy siarczanu magnezu oraz nawozu Mag-Sul.

W okresie suszy najlepszy jest RSM

Dobrym nawozem do pogłównego stosowania jest RSM, rozlewany w międzyrzędziach za pomocą węży lub rur rozlewowych. Podczas dokonywania tej czynności należy uważać, by roztwór  nie był rozpryskiwany  na  rośliny, gdyż mogą ulec poparzeniu.

RSM można w ten sposób wnosić dwukrotnie w okresie wegetacji kukurydzy, zwłaszcza na lżejszych glebach oraz w okresie dłuższej suszy. Pierwszą dawkę do fazy 4 liści oraz kolejną, gdy można jeszcze wejść w łan roślin i wykonać tę czynność. Dzięki temu można korygować dawkę N na podstawie wyglądu roślin (intensywności zieleni).

RSM może być też wnoszony do gleby w okresie wegetacji  kukurydzy, poprzez grubokroplisty oprysk, oczywiście zanim wytworzy się wspomniany wcześniej lejek, by wpadające tam krople nie uszkadzały roślin.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]