reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Nawożenie kukurydzy azotem, fosforem, potasem – obornik, gnojowica, jakie nawozy w czasie wegetacji roślin

Kukurydza, ze względu na wysoki potencjał plonowania, wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Jak ją nawozić?

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

W przeliczeniu na 1 t ziarna, kukurydza pobiera przeciętnie (w kg): 25 azotu (N), 12 fosforu (P2O5), 28 potasu (K2O), 10 wapnia (CaO), 7,5 magnezu (MgO) i 4 siarki (S), zaś z mikroelementów (w g): 75 cynku (Zn), 100 manganu (Mn), 10 miedzi (Cu), 12 boru (B) i 0,9 molibdenu (Mo).

Wynika z tego, że w przeliczeniu na plon 8-12 t suchego ziarna wykorzystuje w okresie wegetacji (w kg): 200-300 N, 96-144 P2O5, 224-336 K2O, 80-120 CaO, 60-90 MgO i 32-48 S, zaś z mikroelementów (w g): 600-900 Zn, 800-1200 Mn, 80-120 Cu, 96-144 B i 7,2-10,8 Mo.

reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Przy ustalaniu dawek nawozów, należy brać pod uwagę nie tylko jej wymagania pokarmowe i prognozowany plon, ale też przedplon i zasobność gleby w przyswajalne składniki.

reklama
baner bayer
reklama
baner MChale

Przeczytaj także: Termin siewu kukurydzy. Kiedy i jak siać kukurydzę na ziarno i kiszonkę?

Nawożenie kukurydzy obornikiem i gnojowicą

Kukurydza ze względu na długi okres wegetacji, dobrze wykorzystuje składniku po mineralizacji obornika lub gnojowicy, jak też wymieszanej z glebą słomy i biomasą międzyplonów.

W dawce 35 t obornika wnosi się przeciętnie do gleby (w kg): 175 N, 105 P2O5, 245 K2O, 66 MgO, 28 S oraz znaczne ilości mikroelementów, zwłaszcza manganu, żelaza i cynku.

Są to często ilości na poziomie wymagań pokarmowych kukurydzy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nie są one wykorzystywane w 100 proc., bowiem azot w pierwszym roku, zaledwie w 25-40 proc., fosfor do 30 proc., zaś potas do 60 proc.

Niezbędne jest zatem dodatkowe nawożenie mineralne. Zazwyczaj dobre wyniki w uprawie kukurydzy uzyskuje się po udanych międzyplonach: gorczycy, facelii, gryki, roślin strączkowych lub ich mieszanek.

Rośliny te należy przyorać lub pociąć oraz wymieszać z glebą w okresie późnojesiennym lub wczesnowiosennym. Ewentualnie pozostawić przemarznięte, bez mieszania z glebą i wysiać nasiona w tzw. mulcz, do czego niezbędny jest siewnik z tarczowymi redlicami.

Wówczas znaczną część dawki (30-40 proc.) P, K, Mg i S, a nawet N (do 20 proc.) można wnieść przed ich wysiewem, zaś pozostałą część (z wyjątkiem N) przed wymieszaniem z glebą.

Nawożenie azotem kukurydzy

Największy wpływ na plony wywiera azot. Plonotwórcze działanie N, a więc jego wykorzystanie przez rośliny, warunkowane jest dobrym zaopatrzeniem w inne składniki, głównie w P, K i S, zaś z mikroelementów w Zn, B, Mn i Mo.

Przeczytaj także: Jaki nawóz pod kukurydzę na ziarno? Ekspert radzi. Pytanie/odpowiedź

Dawkę N ustala się na podstawie przewidywanych plonów, przedplonu, przebiegu pogody, wyglądu roślin (intensywności zieleni), a najlepiej na podstawie analizy zawartości azotu mineralnego w glebie, co niestety rzadko się u nas praktykuje.

Przy prognozowanym plonie nasion w ilości 8-12 t, szacunkową dawkę azotu można ustalić na poziomie 160-220 kg N, choć w stanowisku po roślinach strączkowych lub przyoranym oborniku, można ją zmniejszyć do 80-120 kg.

Ze względu na początkowy powolny wzrost kukurydzy i niewielkie wówczas zapotrzebowanie na azot, przedsiewnie zaleca się do 60 proc. zaplanowanej ilości.

Jakie nawozy azotowe w kukurydzę przed i w okresie wegetacji

Nawóz azotowy można wysiać w postaci fosforanu amonu, mocznika, RSM, a także siarczanu amonu (do 150 kg/ha, by dostarczyć dodatkowo 36 kg S), ewentualnie saletrosanu (250-300 kg).

Pozostałą część azotu podać pogłównie, w postaci saletry amonowej lub RSM, ewentualnie innych, np. mocznika, ale wówczas powinny być wymieszane z glebą, co może być kłopotliwe.

Azot pogłównie powinien być stosowany w miarę późno, kiedy możliwe jest jeszcze wejście siewnika w łan roślin. Należy to tłumaczyć faktem, iż kukurydza najwięcej N wykorzystuje w okresie intensywnego wzrostu, kwitnienia oraz tworzenia kolb i nasion.

Jednak sypkich nawozów azotowych, nie powinno się stosować później niż w fazie 6-8 liści, gdyż w tym okresie górne liście tworzą z łodygą charakterystyczne lejki, w które mogą wpadać granulki nawozu i uszkadzać rośliny.

Poza tym nawozy należy wysiewać na suche rośliny, najlepiej przed spodziewanym deszczem. Dotyczy to zwłaszcza mocznika, siarczanu amonu i saletrzaku. Dobrym nawozem do pogłównego stosowania jest też RSM, pod warunkiem jego rozlewu w międzyrzędziach, a więc do gleby.

Podczas dokonywania tej czynności należy uważać, by roztwór RSM nie był rozpryskiwany na rośliny, gdyż mogą ulec poparzeniu.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI