fbpx

Nawóz potasowy na gleby lekkie i ciężkie

Wybór odpowiedniego nawozu potasowego i jego dawka zależy od preferencji uprawianych roślin w stosunku do konkretnej formy chemicznej potasu zawartej w nawozie mineralnym. Zależy także od zasobności gleby w ten składnik pokarmowy i zawartości potasu w nawozie oraz od rodzaju gleby.

Samasz loteria - baner

Efektywność zastosowanego nawożenia potasowego zależy od przemian jakim podlegają jony zawarte w nawozie. Po zastosowaniu nawozy potasowe rozpuszczają się w glebie i dysocjują na jony potasowe oraz w zależności od rodzaju nawozów na jony chlorkowe lub jony siarczanowe.

Na gleby lekkie i ciężkie

Potas, mimo że ulega w glebie wiązaniu może częściowo ulegać wymyciu w głąb profilu glebowego. Występuje to zwłaszcza na glebach lekkich. Dlatego w przypadku takich gleb nie jest wskazane jednorazowe stosowanie wysokich dawek tego składnika pokarmowego.

Syngenta - baner corner

W przypadku aplikacji nawozów potasowych na glebach ciężkich, ze względu na silnie rozbudowany kompleks sorpcyjny na tego typu glebach, nawozy te mogą być stosowane w wyższych dawkach, bez obawy ich strat w efekcie wymycia. Jednak nie zaleca się aplikacji nawozów potasowych jednorazowo w bardzo dużych dawkach, tzn. raz na kilka lat, czyli tzw. nawożenia na zapas. Taki sposób nawożenia jest szczególnie niewskazany w przypadku uprawy roślin (na przykład użytków zielonych i roślin pastewnych), u których znaczne nagromadzenie potasu w efekcie luksusowego pobierania tego makroskładnika wpływa w dużym stopniu na pogorszenie ich parametrów jakościowych.

Sole potasowe, czyli chlorki potasu

W uprawach polowych często stosowane są sole potasowe, czyli chlorki potasu. Wynika to z ich niższej ceny w porównaniu do nawozów potasowych siarczanowych. Należy jednak pamiętać, że część roślin uprawnych charakteryzuje się wrażliwością na wysoką koncentrację chloru w glebach. Do grupy tych roślin należą między innymi: tytoń, chmiel, len, konopie, ziemniak, kwiaty, warzywa oraz drzewa owocowe. W przypadku tych roślin dobrze jest stosować siarczan potasu. Jednak w przypadku stosowania nawozów chlorkowych nawożenie należy wykonać na co najmniej 2-3 tygodnie przed siewem, lub też sadzeniem roślin. W tym czasie dojdzie do wymycia w głębsze warstwy gleby szkodliwych dla tych roślin jonów chlorkowych.

Nawozy potasowe niskoprocentowe, ze względu na występowanie w ich składzie dużych ilości sodu, nie powinny być aplikowane pod uprawy na glebach ciężkich. Wynika to z faktu, że sód poprzez peptyzujący wpływ na koloidy glebowe pogorsza właściwości fizyczne gleb.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.