fbpx
Strona głównaUprawaNawożenieNaukowcy chcą ratować planetę wykorzystując zamiast nawozów sztucznych ludzki mocz

Naukowcy chcą ratować planetę wykorzystując zamiast nawozów sztucznych ludzki mocz

Zdaniem grupy francuskich badaczy wykorzystanie ludzkiego moczu zamiast nawozów sztucznych w uprawie roślin może przyczynić się do zahamowania zmian klimatycznych na naszej planecie.

O sprawie informuje portal wp.pl, który przytacza rozmowę AFP z inżynierem Fabienem Esculierem, w której ten stwierdza, że nawozy sztuczne co prawda dostarczają roślinom potasu, azotu i fosforu, jednak jednocześnie przyczyniają się do zanieczyszczenia wód i przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych.

– Mocz jest odpowiedzialny za około 80 procent azotu i ponad połowę fosforu znajdujących się w ściekach. Są to bogate zasoby, z których mogłyby skorzystać firmy z branży rolniczej, gdyby rozbudowano infrastrukturę odprowadzania i zbierania moczu – stwierdziła Julia Cavicchi z United States Rich Earth Institute w rozmowie z AFP.

– Ponieważ produkcja syntetycznego azotu jest znaczącym źródłem gazów cieplarnianych, a fosfor jest ograniczonym i nieodnawialnym zasobem, systemy przekształcania moczu oferują długoterminowy, odporny model gospodarki odpadami ludzkimi i produkcji rolnej – dodała.

Na razie jednak głównym problemem jest infrastruktura odzyskiwania ludzkiego moczu. Ale kto wie, jak będzie się rozwijała, jeżeli ceny nawozów będą utrzymywały się na takim jak teraz poziomie…

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.