fbpx

Nasilenie chorób w plantacjach ozimin. Sprawdzamy stan upraw w kraju 14-21.04.2023 – co mówi InfoPole #5

Jak prezentuje się stan upraw w kraju? Sprawdzamy co mówi Raport infoPole o kondycji zbóż ozimych i rzepaku ozimego za okres od 14 do 21 kwietnia br.

Sprawdź szczegółowy Raport InfoPole dla twojego regionu!

Baner Syngenta

Mimo że kalendarzowa wiosna trwa już od miesiąca to jeszcze w drugiej połowie kwietnia wydaje się być uśpioną, ale umiarkowane temperatury i utrzymująca się wilgotność sprzyjają rozwojowi roślin.

Stan plantacji rzepaku ozimego

W plantacjach rzepaku w ostatnim tygodniu postępował rozwój pąków kwiatowych, rośliny pięły się w górę. Biorąc pod uwagę stan rozwoju roślin rzepaku to bieżący tydzień jest ostatnim dobrym terminem na wykonanie zabiegu zwalczania chorób i regulacji łanu preparatem Toprex w dawce 0,35 l/ha. Termin stosowania środka wiosną przypada na fazę wzrostu pędu głównego do fazy widocznych pojedynczych pąków kwiatowych na głównym kwiatostanie (BBCH 31-55).

Zwarty i wilgotny łan to dogodne środowisko dla rozwoju chorób grzybowych, które można obserwować najpierw w jego dolnych partiach. Występuje porażenie suchą zgnilizną kapustnych (na zachodzie jeszcze poniżej progu szkodliwości) i nasilenie tą infekcją wzrasta. Ponadto w kraju stwierdzono szarą pleśń, sporadyczne przypadki występowania cylindrosporiozy, wertycyliozy czy czerni krzyżowych.

Technologia ochrony okołokwitnieniowej powinna być dostosowana do zagrożenia ze strony patogenów oraz do oczekiwanego plonu. Możliwe jest wczesne zastosowanie fungicydów  – w momencie początku kwitnienie/końcu pąkowania (szczególnie w przypadku długich odstępów po wykonaniu ostatniego zabiegu), następnie drugi zabieg w momencie pełni kwitnienia. W przypadku tak ułożonej ochrony zabezpieczamy plantacje także przed chorobami liści i wydłużamy zabezpieczenie przed zgnilizną twardzikową (przy przedłużonym kwitnieniu roślin). Jest to ważne, gdyż w stosunku do tej choroby skuteczna jest profilaktyka, czyli zabezpieczenie roślin jeszcze przed wystąpieniem objawów. Eksperci Syngenta zalecają Amistar Gold Max.

Coraz liczniej widoczny jest słodyszek rzepakowy, który w fazie zielonego pąka stanowi zagrożeniem dla zawiązków kwiatowych, ponadto chowacze – te szczególnie można było zaobserwować w plantacjach z odmianami o nieco słabszym wigorze wiosennym. W dalszym ciągu należy prowadzić monitoring plantacji, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury oraz postępem rozwoju kwiatostanów rzepaku pojawiać się będzie coraz więcej szkodników. Do ograniczenia ich presji można wykorzystać preparat Karate Zeon w zalecanej dawce 0,125 l/ha.

Stan plantacji pszenicy ozimej

Zboża ozime weszły w fazę strzelania w źdźbło. Jęczmień ozimy i żyto jest (albo za chwilę wejdzie) w fazę 2-go kolanka (BBCH 32), pszenica i pszenżyto są w fazie 1-go kolanka (BBCH 31) – jest to dobry moment na regulację wzrostu roślin.

W związku ze wzrostem zbóż zaraz skończy się czas na ich terminowe odchwaszczanie, dlatego tam gdzie to konieczne najpilniejszym zabiegiem jest opryskiwanie herbicydem. W przypadku zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych można użyć np. Axial Komplett Pak lub Avoxa Pak. Jeśli problem stanowią tylko chwasty jednoliścienne (np. miotła zbożowa, wyczyniec polny) możemy zastosować Axial 50 EC (w przypadku zwalczania miotły zbożowej rekomendowana dawka to 0,9 l/ha a w przypadku wyczyńca polnego 1,2 l/ha), który aplikować można do fazy liścia flagowego tj. BBCH 37. Ponadto wzrost chwastów wymaga zaplanowania zabiegów herbicydowych w plantacjach zbóż jarych. Dobrym momentem na jego wykonanie jest faza początku krzewienia zbóż. W ostatnim tygodniu większość chwastów powschodziła, gdy są jeszcze w fazie juwenalnej łatwej je zwalczyć.

Warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi roślin, jak i chorób. Szczególnie mączniak i septorioza mogą w najbliższych dniach nasilić presję. Plantacje pszenicy ozimej zaczynają być coraz mocniej porażone przez sprawców tych chorób. Do skutecznego zwalczania m.in. mączniaka prawdziwego eksperci Syngenta  w terminie T-1 polecają Turbo Pak (zwiera dwa preparaty Tern i Plexeo, które wzajemnie się uzupełniają). Na plantacjach o dużym udziale zbóż w płodozmianie, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia łamliwości podstawy źdźbła czy fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni do zabiegu można dodać Unix.

W cieplejszych rejonach pojawiły się pierwsze skrzypionki i pryszczarki na roślinach zbóż ozimych. Ponadto wystartowały też siewy buraka cukrowego i rozpoczynają się kukurydzy.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.