fbpx

Nalot połyśnicy marchwianki

Marchew jest zasiedlana przez wiele gatunków szkodników, które mogą wyrządzić poważne szkody. Wśród nich najwięcej szkód wyrządza połyśnica marchwianka (Psila rosae). Jest ona niewielką muchówką (5 mm) o czarnym, błyszczącym ciele, żółtobrązowych odnóżach i czułkach. Szkody wyrządzają larwy.

Wiosną larwy pierwszego pokolenia tego szkodnika żerują w czasie wschodów i mogą powodować zamieranie młodych roślin lub rozwidlanie się korzeni. Ciepła, słoneczna pogoda od drugiej połowy maja do lipca znacznie wydłuża lot muchówek, przyczyniając się do złożenia przez samice dużej liczby jaj. Połyśnica preferuje tereny osłonięte od wiatru, znajdujące się w pobliżu zadrzewień śródpolnych.

Baner Syngenta

Ochrona
Przed siewem nasiona marchwi powinny być zaprawione środkiem Nomolt 150 SC, chroniącym marchew tylko przed pierwszym pokoleniem połyśnicy.
Jeśli nie zaprawiono nasion, należy wykonać zabieg opryskiwania wg sygnalizacji przy pomocy żółtych tablic lepowych. Tablice sygnalizujące pojawienie się much pierwszego pokolenia ustawia się w połowie maja. Należy przeglądać je codziennie. Progiem zagrożenia jest dla pierwszego pokolenia odłowienie od 1 do 2 (średnia z kilku tablic – na plantacjach o powierzchni od 1 do 2 ha rozstawiamy 5 tablic) muchówek przez kolejne 3 dni. Zabieg opryskiwania wykonuje się po około 5-7 dni od odłowienia podanej liczby much po 3 dniu.

Do ochrony marchwi przed połyśnicą marchwianką zarejestrowane są: Bioczos BR, Dursban 480 EC, Nurelle Max 515 EC, Reldan 400 EC.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.