Należy chronić rolnków przed wypowiadaniem umów przez ARiMR

Publikujemy list Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych do Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ratowania rolników przed wypowiadaniem umów przez ARiMR.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Szanowny Panie Premierze,

Dot. ratowania rolników przed wypowiadaniem przez ARiMR umów i utratą życiowego dorobku w wyniku windykacji, co ma związek ze stanem pandemii i brakiem możliwości dotrzymania określonych w umowach terminów realizacji inwestycji.

reklama
Baner Corner

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 „ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374)”, uprzejmie zwracam uwagę Panu Ministrowi na następujące zagrożenia w realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE w ramach PROW 2014-2020”. W związku z faktem, że w umowach przyznania pomocy Beneficjenci podpisali zobowiązania dotyczące między innymi:

reklama
Baner Samasz

• utrzymania określonych wskaźników realizacji celu operacji,
• wykonania zakresu rzeczowego operacji zgodnie z zestawieniem rzeczowofinansowym,
• realizacji operacji zgodnie z zachowaniem określonych w umowie terminów,
w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej spowodowanej KORONOWIRUSEM rolnicy będący beneficjentami pomocy UE, będą zmuszeni często do zmian w umowach pomocy z ARiMR zestawień rzeczowo-finansowych operacji, ze względu na np. wzrost cen towarów i usług lub brak możliwości ich zakupu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że koronawirus spowodował znaczące utrudnienia w realizacji kontraktów w całej branży budowlanej, na co w liście do Ministra Rozwoju i Infrastruktury zwrócił uwagę Polski Związek Pracowników Budownictwa oraz Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa.
Stwierdzono, że koronawirus może znacząco utrudnić realizację projektów budowlanych nawet po odwołaniu stanu zagrożenia epidemiologicznego poprzez:

• ograniczenie lub wstrzymanie produkcji wielu surowców,
• problemy z dostawami,

• spadek, o co najmniej 20 %, dostępności pracowników z Ukrainy (z powodu zamknięcia granic).

Autorzy listu podkreślają nieunikniony fakt ograniczenia inwestycji budowlanych z powodu zmniejszonej dostępności materiałów oraz przede wszystkim opóźnień w realizacji kontraktów.

reklama
Baner SUmi

W związku z faktem, że rolnicy są często beneficjentami pomocy skierowanej na rozbudowę bazy produkcyjnej i infrastruktury gospodarstw, solidaryzujemy sie ze Związkowcami z branży budowlanej i jako Związkowcy z branży rolniczej zwracamy się do Pana Ministra o szczególne uczulenie pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na konieczność podpisywania z rolnikami aneksów do umów, których rolnicy nie są w stanie zrealizować między innymi z ww. powodów.

W postanowieniach umów pomocy między Beneficjentem – rolnikiem a ARiMR znajdują się zapisy, które wyraźnie wskazują, że zmiana w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji nie będzie możliwa, jeżeli będzie miała wpływ na liczbę punktów przyznanych na operację.

Jest to oczywiście założenie słuszne, ale należy zadać sobie pytanie czy słuszne w sytuacji kryzysu gospodarczego, którego skutki są trudne do przewidzenia?
Jako Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, zwracam uwagę na umowy zawierające elementy innowacyjności. Może się bowiem zdarzyć, ze Beneficjent nie będzie mógł zastosować innowacyjnych technologii wymienionych w zestawieniu rzeczowo-finansowym ze względu np. na bankructwo firmy, która była producentem danego podzespołu lub urządzenia.
Zachodzi więc pytanie, czy trudne do przewidzenia skutki kryzysu wywołanego pandemią koronowirusa wynikające z braku możliwości dotrzymania określonych w umowie terminów realizacji inwestycji czy też braku możliwości osiągnięcia wskaźników projektu będą uwzględnione okolicznościami zaistnienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności określonych w przepisach unijnych?

Dokonując analizy przepisów polskiego systemu prawnego, zarówno w zakresie prawa cywilnego, jak i administracyjnego, należy zauważyć, iż pojęcie siły wyższej nie posiada swojej definicji legalnej, natomiast z punktu widzenia skutków prawnych ma ono istotne znaczenie.

Ponadto obecna dynamiczna sytuacja, z jaką musi się zmierzyć światowa i polska gospodarka nie gwarantuje również utrzymania poziomu umów długoterminowych zawartych z producentami rolnymi na zakup surowca. Konsekwencją tego może być brak możliwości zbytu surowca wyprodukowanego przez rolnika. A wiadomo, że pisemna deklaracja rolnikabeneficjenta skupu lub sprzedaży produktów w ramach umów długoterminowych przy podpisywaniu umowy pomocy z ARiMR, podwyższa punktację projektu.

Zwracamy uwagę na fakt, że zadłużenie rolników z tytułu windykacji w samym ARiMR, to kwota ok. 2 mld zł. Należy w tak trudnej sytuacji gospodarczej i braku opłacalności produkcji rolniczej zwrócić uwagę również na powyższy aspekt. W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie przewidzieć skali wpływu obecnej pandemii na realizację projektów inwestycyjnych, które otrzymały wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Apelujemy do Pana Ministra o zwrócenie uwagi na fakt powiązania pandemii koronawirusa z możliwymi problemami rolników- beneficjentów realizującymi projekty UE i opracowanie dynamicznego katalogu zasad postępowania w przypadku po pierwsze konieczności wprowadzenia aneksów do umów pomocy, odstąpienie na przykład od reżimu punktowego przy zmianie umowy, oczywiście w uzasadnionych przypadkach.
Odpowiednie, w przypadku umowy aneksy do umów zabezpieczą rolników przed wypowiadaniem przez ARiMR umów i utratą życiowego dorobku w wyniku windykacji. Zaistniała sytuacja wymaga zwiększonego nadzoru Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad działaniami ARiMR, żeby uchronić majątek polskich rolników przed bezrefleksyjną i bezwzględną i windykacją.

Z poważaniem

Sławomir Izdebski
Przewodniczący OPZZRiOR

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI