fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychSpadków ciąg dalszy. Najważniejsze wydarzenia na rynku zbóż - podsumowanie tygodnia

Spadków ciąg dalszy. Najważniejsze wydarzenia na rynku zbóż – podsumowanie tygodnia

Miniony tydzień nie przyniósł dobrych wiadomości z rynku zbóż i oleistych; spadły zarówno ceny pszenicy, kukurydzy jak i rzepaku. Co zadecydowało o takim stanie rzeczy?

Pszenica

Cena pszenicy spadła na paryskim Matifie w ujęciu tygodniowym z 300 do 288,75 euro za tonę. Według raportu USDA globalne zapasy końcowe tego zboża mają wynieść 268,4 mln ton wobec 267,3 mln ton szacowanych w grudniu. Rekordowe zbiory spodziewane są w Indiach; wg szacunków mają one wynieść 112 mln ton wobec 107 mln ton rok wcześniej. Cały czas presję spadkową wywiera konkurencja ze strony pszenicy rosyjskiej.

Warto wspomnieć o warunkach pogodowych; w Rosji uprawom zagrażają niskie temperatury w połączeniu z brakiem okrywy śnieżnej na głównych obszarach upraw. Powstaje także pytanie o kondycję upraw europejskich; wysokie temperatury w wielu rejonach kontynentu, m.in. w Polsce i na Ukrainie zwiększyły presję chorób i szkodników.

Kukurydza

Cena kukurydzy spadła z  290,5 EUR/t do 280 EUR/t. Globalne zapasy końcowe tego zboża zostały oszacowane na 296,4 mln ton, czyli o 2 mln ton mniej niż wynosiły szacunki grudniowe. Szacunki produkcji w USA zostały obniżone o 5 mln ton do 348,75 mln ton, zaś szacunki zbiorów dla Brazylii USDA oszacowało na 125 mln ton, czyli o 1 mln ton mniej niż w poprzednim raporcie. Z kolei zbiory w Argentynie szacowane są na poziomie 52 mln ton, przy czym giełda w Rosario szacuje je na zaledwie 45 mln ton, a jeśli susza się utrzyma, plony w tym kraju mogą spaść do poziomu poniżej 40 mln ton. Wzrosły prognozy USDA dotyczące ukraińskiego eksportu w sezonie 2022/2023 o 3 mln ton do 20,5 mln ton.

Rzepak

Cena rzepaku spadła z 566,75 do 577,75 EUR/t. Presję spadkową na ceny na Matifie wywiera cały czas znaczny import a także informacje o większym areale zasiewów tej rośliny w Unii Europejskiej; w 2023 roku produkcja rzepaku w UE ma wzrosnąć z 19,1 do 19,6 mln ton. Większe zbiory przewidywane są także w Australii, zaś na Ukrainie pomimo mniejszego areału upraw plony mają spaść w relatywnie niewielkim stopniu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.