Najtwardszy strażak wyłoniony

Blisko 200 strażaków z 7 krajów, 5 ekstremalnie trudnych konkurencji, 2 dni walki – tak najkrócej można opisać zawody Szczecin Firefighter Combat Challenge. Najtwardszy strażak potrzebował tylko 1 min 35 sek. na wykonanie wszystkich zadań! Tegoroczne zawody Szczecin Firefighter Combat Challenge były drugą edycją widowiska z udziałem najtwardszych strażaków z Polski i zagranicy.

Przez dwa dni – 11 i 12 sierpnia – zawodnicy zmagali się w 5 wyczerpujących konkurencjach. Dla utrudnienia startowali w pełnym rynsztunku, ubrani w sprzęt ochrony osobistej (czyli: specjalne spodnie, kurtkę, rękawice, hełm, nieprzemakalne buty oraz aparat ochrony dróg oddechowych wraz z maską). Dodatkowo strażacy musieli zakończyć wszystkie konkurencje zanim skończy się powietrze w butli.
W tym roku rywalizacja podczas Szczecin Firefighter Combat Challenge była niezwykle zacięta. Każda z ekip włożyła wiele wysiłku i poświęcenia, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Z wielkim uznaniem i podziwem obserwowaliśmy zmagania strażaków. Mamy nadzieję, że szczecińskie zawody z roku na rok będą przyciągały coraz więcej zawodników i widzów!- powiedział Maciej Konieczny, Sales Manager Dealer – Husqvarna Poland.
Wyniki tegorocznych zawodów Szczecin Firefighter Combat Challenge
Tytuł najtwardszego strażaka otrzymał Amerykanin Justin King. Wszystkie konkurencje ukończył w czasie 1 min 35 sek. Drugi na podium był Polak Krzysztof Plesner z czasem 1 min 38 sek. Kolejne miejsca zajęli: III Pierre Gregorat z Francji (1 min 42 sek.), IV Laurynas Urbonavicius z Litwy (1 min 44 sek.), V Krzysztof Krawczyk ze Szczecina (1 min 44 sek.), VI Matic Zupan ze Słowenii (1 min 46 sek.), VII Anze Strong Habjan ze Słowenii (1 min 46 sek.), VIII Paweł Kocoń ze Szczecina (1 min 48 sek.), IX miejsce zajął Robert Stegnicki, pierwszą dziesiątkę zamknął Sylwester Łydka z Torunia (1 min 49 sek.).
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła grupa TFA TEAM Szczecin z czasem 5 min 13 sek., wyprzedzając kolejny zespół o prawie 10 sekund! Drudzy na podium Słoweńcy uzyskali łączny czas 5 min 22 sek. Trzecie miejsce zajęli strażacy z TFA TEAM Strasbourg, którzy potrzebowali 5 min 31 sek. na pokonanie toru.
W kategorii tandemów najlepsi okazali się Amerykanie z Bazy Lotniczej w Ramstein. Zawody sztafet zwyciężyli strażacy z JRG 3 w Szczecinie.
Szczecin Firefighter Combat Challenge to wiele atrakcji dla widzów!
Podczas tegorocznych zawodów Szczecin Firefighter Combat Challenge zorganizowano dla widzów, m.in.:
– Firefighter Combat Challenge dla dzieci,
– zabawy i konkursy marynistyczne oraz naukę na Archipelagu Floating Garden przygotowane przez Fundację Pogotowie Teatralne,
– prezentację sprzętu ratowniczego oraz samochodów pożarniczych,
– instruktaż przywracania oddechu i krążenia prezentowana przez OSP Szczecin,
– pokazy ratownicze z użyciem śmigłowca policji,
– niedzielny pokaz pracy pilarką oraz rzeźbienia w drewnie przez Adama Wawrzaka – Młodzieżowego Mistrza Polski Drwali
– wieczorny festiwal sztucznych ogni.
Informacje dotyczące zawodów Szczecin Firefighter Combat Challenge
Zawody zostały rozegrane w 4 kategoriach wiekowych: M18 (18-30 lat), M30 (30-40 lat), M40 (40-50 lat), M50 (zawodnicy powyżej 50 lat) oraz w kategorii OPEN, w której wszyscy uczestnicy zostali sklasyfikowani według tych samych zasad. Strażacy uczestniczyli też w sztafetach liczących od 3 do 5 zawodników i w tandemach.

Przez dwa dni (11 i 12 sierpnia) przeprowadzono następujące konkurencję: 1) wnoszenie 19-kilogramowego węża na szczyt 12-metrowej wieży, 2) wciągnięcie 19-kilogramowego węża zawiniętego w krąg przy użyciu liny, 3) przesunięcie 72-kilogramowej metalowej sztaby na odległość 1,4 metra dzięki uderzaniu w nią ciężkim młotem, 4) slalom na dystansie 40 metrów, bieg z wężem i podawanie wody, 5) przeciągnięcie tyłem
79-kilogramowego manekina na odległość 30 metrów.
Limit czasowy na wykonania wszystkich konkurencji wynosił zaledwie 5 minut. Dla utrudnienia zawodnicy przystępowali do nich w pełnym rynsztunku, ubrani w sprzęt ochrony osobistej (w tym: specjalne spodnie, kurtkę, rękawice, hełm, nieprzemakalne buty oraz aparat ochrony dróg oddechowych wraz z maską). Dodatkowo strażacy musieli zakończyć wszystkie konkurencje zanim skończy się powietrze w butli.

Szczecin Firefighter Combat Challenge – to druga odsłona szczecińskiego turnieju o tytuł najtwardszego strażaka na świecie. Szczecińskie zawody prowadzone są w formule FCC, czyli znanej na całym świecie formule 5 niezwykle ciężkich konkurencji do pokonania. W trakcie turnieju strażacy w pełnym ognioodpornym umundurowaniu i masce tlenowej muszą między innymi wciągnąć 19 kg wąż zawinięty w krąg na 12 metrową wieżę lub przeciągnąć 80 kg manekina na dystansie 30 m. Zawody Szczecin Firefighter Combat Challenge są widowiskiem, na którym walczą najtwardsi strażacy z całego świata.

Spółka Husqvarna® – największy światowy producent wysokiej klasy urządzeń mechanicznych, przeznaczonych do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok, takich jak m.in. pilarki, wykaszarki, kosiarki i traktory ogrodowe. Jest również europejskim liderem w produkcji systemów nawadniających pod marką Gardena, a także wiodącym producentem narzędzi tnących i diamentowych dla przemysłu budowlanego. Przychody netto za 2011 rok osiągnęły poziom 32 miliardów koron szwedzkich, a średnia liczba zatrudnionych pracowników wyniosła około 15.000 osób. Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.husqvarna.com