Choć przyzwyczailiśmy się do widoku nowych kombajnów firmy Claas, to przyznacie, że te stare mają swój urok. Postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska tej maszynie, a przy okazji mamy do was prośbę.
W naszej redakcyjnej pogoni za maszynami rolniczymi spotykamy czasem piękne perełki. Tak było i w tym przypadku, gdy w Kudowie Zdroju w muzeum Szlak Ginących Zawodów spotkaliśmy taki wspaniały kombajn zbożowy firmy Claas.
To Class Columbus znany także jako Class Europa, bo i pod tą nazwą występował na zagranicznych rynkach. Jest w urzekająco dobrym, oryginalnym stanie, choć widać już po nim lata intensywnej pracy. To właśnie magia starych maszyn rolniczych, po których widać pracę, a nie widać zmęczenia nią.

Boxer w Claasie? – da się!
Niemiecki Claas Columbus produkowany był w latach 1958-1970. Do jego napędu służyły trzy silniki – oczywiście nie jednocześnie, ale do wyboru. Ciekawostką jest, że tylko jeden z nich 34-konny był silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1,8 l. Dwa pozostałe 29 i 39-konne silniki były zasilane benzyną i pochodziły ze stajni VW, czyli były silnikami typu boxer.
Columbus/Europa posiadał mechaniczną przekładnię z trzema przełożeniami. Pozwalała ona na pracę lub jazdę z prędkością od 1,4 do 16 km/h. Sam zespół tnący Columbusa miał szerokość roboczą 180 cm, a w środku pracowały trzy wytrząsacze.

Szerokość tego Claasa wynosiła niecałe 2,4 m, przy wysokości 2,5 m. Długość – nieco ponad 8,5 metra – czyniła go niesłychanie zwrotnym i kompaktowym kombajnem. Przyczyniała się do tego także waga, która wynosiła 2,1 tony. Mimo tak filigranowych rozmiarów, konstrukcja mogła udźwignąć na sobie zbiornik ziarna o pojemności 1100 litrów.
- Przeczytaj także: Czy stare Ursusy to dobra lokata kapitału? Tak, ale to inwestycja dla nielicznych
- Przeczytaj także: Znalazłem pierwszą kosiarkę rotacyjną Samaszu. W sumie jest jeszcze sprawna, bo stare maszyny tak mają
Tu trzeba wspomnieć, że w modelu Claas Europa, który był przeznaczony na eksport, silnik miał 45 KM. Szerszy był też sam heder, bo rozrósł się do 2,1 m. W tej wersji większy był też zbiornik – 1700 litrów, a waga całkowita wzrosła o ponad tonę do 3600 kg.
Przy dzisiejszych okrętach żniwnych Claasa, parametry Columbusa i Europy mogą wzbudzać zdziwienie. Pamiętajmy jednak, że to właśnie na takich małych dziś kombajnach urosło europejskie rolnictwo.

Najstarszy kombajn Claas w Polsce – szukamy
Mamy do was prośbę. Pomóżcie nam znaleźć najstarszy kombajn firmy Claas w Polsce. Nie musi pracować, ale powinien być przynajmniej w stanie zbliżonym do tego jaki macie na zdjęciach, czyli w całości.
Mam takiego na chodzie , heder z drewnianych listewek zrobiony !.
Jeśli chcecie pochwalić się swoimi kombajnami Claas, to piszcie do na na profilu FB
Mam takiego na chodzie Mercur z 1966r po remoncie silnika
Mam kombajn Claas Columbus z 1958 r. , w oryginalnym siwym metaliku z workownicą presą
Mamy takiego ale w lepszym stanie :) każdego roku pracuje w polu :)
Witam mam takiego claas Europa w oryginale z sieczkarnia gdzie te zdjęcia przesłać
Mam takiego na chodzie z 1966
Ktoś chce sprzedać takiego Claasa?
Mam takiego Columbusa z 1965
Mam columbus class rocznik 1964
Odezwijcie się na maila mariuszkuczynski1988@gmail.com
to podam Wam namiary na taki sprzęt. Mam kolegę co użytkuje taki i jest jego fanatykiem. Pozdrawiam
Na zdjęciach jest Claas Mercur z 52 konnym silnikiem perkinsa 4.270 i szerokością hedra 2,7m.
Posiadam taki jak na foto tylko w super stanie.
Soniad ma takiego Europa claasa
Posiadam taki jak na zdjęciu w perfekcyjnym stanie jak na swoje lata.
Ja mam Claas z hederem 180cm zbiornik na zborze do 700kg, pewnie jest starszy niż ten.
Pokaż na fejsie
Ciężko będzie bo biedni rolnicy okradzeni do spodu ze wszystkiego przez nierząd polskojęzyczny z wiejskiej wszystkie swoje stare maszyny oddali na złom trzeba szukać tych modeli na transportowcach złomowych co płyną do Chin
Ja mam taki,