fbpx
Strona głównaTechnikaNajstarszy robot udojowy DeLaval pracuje nieprzerwanie od 20 lat

Najstarszy robot udojowy DeLaval pracuje nieprzerwanie od 20 lat

Rodzinne gospodarstwo mleczne w Holandii zdecydowało się na zakup robotów udojowych DeLaval VMS  20 lat temu. Urządzenia pracują do dziś i są w pełni sprawne.

– 21 czerwca 2000 r. Rodzina Van Kempen – Van Diepenbeek uruchomiła 2 roboty udojowe DeLaval VMS w swoim gospodarstwie w Biddinghuizen w Holandii. Oba roboty udojowe nadal pracują. Przez 20 lat wykonały 1,9 miliona dojów i udoiły około 20 milionów litrów mleka. To najdłużej pracujące roboty DeLaval na świecie.

– Kiedy zaczynaliśmy, automatyczne dojenie było jeszcze w początkowej fazie i – wraz z DeLaval – musieliśmy wiele odkryć – twierdzi Jos van Kempen.

W 2000 r. rodzina przeniosła się do miejscowości Biddinghuizen w Holandii.

– W tym czasie było już jasne, że dzieci były zainteresowane przejęciem gospodarstwa i to było powodem, dla którego zainwestowaliśmy w automatyzację – kontynuuje Jos van Kempen.

Przez wszystkie te lata dokonano dwóch głównych aktualizacji robota, zastępując pneumatyczne sterowanie ramieniem robota hydraulicznym i dostosowując oprogramowanie. Ponadto w 2015 r. w robotach zainstalowano liczniki komórek somatycznych (OCC). Roboty pracują dosłownie jak nowe.

– Modernizacje robotów, a przede wszystkim regularny i pełny serwis zapewniają ich długą żywotność. Na pewno będą one działać jeszcze przez wiele lat, a nawet dłużej – mówi Jos van Kempen.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.