Najstarszy robot udojowy DeLaval pracuje nieprzerwanie od 20 lat

Nowoczesny robot z serii VMS

Rodzinne gospodarstwo mleczne w Holandii zdecydowało się na zakup robotów udojowych DeLaval VMS  20 lat temu. Urządzenia pracują do dziś i są w pełni sprawne.

– 21 czerwca 2000 r. Rodzina Van Kempen – Van Diepenbeek uruchomiła 2 roboty udojowe DeLaval VMS w swoim gospodarstwie w Biddinghuizen w Holandii. Oba roboty udojowe nadal pracują. Przez 20 lat wykonały 1,9 miliona dojów i udoiły około 20 milionów litrów mleka. To najdłużej pracujące roboty DeLaval na świecie.

– Kiedy zaczynaliśmy, automatyczne dojenie było jeszcze w początkowej fazie i – wraz z DeLaval – musieliśmy wiele odkryć – twierdzi Jos van Kempen.

W 2000 r. rodzina przeniosła się do miejscowości Biddinghuizen w Holandii.

– W tym czasie było już jasne, że dzieci były zainteresowane przejęciem gospodarstwa i to było powodem, dla którego zainwestowaliśmy w automatyzację – kontynuuje Jos van Kempen.

Przez wszystkie te lata dokonano dwóch głównych aktualizacji robota, zastępując pneumatyczne sterowanie ramieniem robota hydraulicznym i dostosowując oprogramowanie. Ponadto w 2015 r. w robotach zainstalowano liczniki komórek somatycznych (OCC). Roboty pracują dosłownie jak nowe.

– Modernizacje robotów, a przede wszystkim regularny i pełny serwis zapewniają ich długą żywotność. Na pewno będą one działać jeszcze przez wiele lat, a nawet dłużej – mówi Jos van Kempen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności