Najspokojniejszy miesiąc w handlu owocami i warzywami

Jak co roku, w styczniu br. hurtowy handel owocami i warzywami jest najmniej dynamiczny. Ferie zimowe także wpłyną na zmniejszoną sprzedaż – stołówki szkolne również będą miały przerwę. Ceny większości produktów krajowych są stabilne, bez większych wahań.

Krajowe ziemniaki w ofercie rynku hurtowego Bronisze sprzedawane są w tym roku w cenie średniej ok. 42 gr./kg., czyli o ponad 60% niższej w porównaniu ze styczniem 2014 r. Również ziemniaki importowane są tańsze o ponad 60% , a średnia cena w I dekadzie stycznia to 50 groszy za kilogram.

W krajowych warzywach jedynie marchew i sałata masłowa są droższe w porównaniu z cenami ze stycznia 2014 roku, kolejno o 15% i o 5%. Wszystkie pozostałe warzywa są tańsze, w tym za cebulę, kapustę białą i pietruszkę płaci się o połowę mniej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. I tak, cebula sprzedawana jest w cenie około 60 groszy za kilogram, kapusta 40 groszy za kilogram, a pietruszka 1,6 zł za kilogram (oferta hurtowa). Warzywa importowane (Hiszpania, Holandia), takie jak cukinia, bakłażany czy brokuły są tańsze w porównaniu z cenami sprzed roku, ale dwukrotnie zdrożały w porównaniu do cen z początku 2015 roku. Bakłażany kosztują 12-14 zł za kg, cukinia 13-15 zł za kilogram, a brokuły 4,75 do 5,20 za kilogram. Taniej, niż rok temu sprzedawane są mandarynki, pomarańcze i banany. Cytryny utrzymują cenę sprzed roku.

Ceny krajowych jabłek, podobnie jak innych produktów, są o około 50% niższe niż w styczniu minionego roku. W I dekadzie stycznia średnie ceny oscylowały wokół 1,10 zł za kilogram dla odmian Golden Delicius i Gala do 1,33 zł./kg dla odmian Cortland i Lobo. Zdrożały winogrona, które w tym okresie sprowadzane są z południowej półkuli, cena hurtowa waha się od 9 do 12 zł za kilogram.

Małgorzata Skoczewska, Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze