fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówNajpierw rekordowe zyski spółek nawozowych, później z tych zysków dopłaty do nawozów

Najpierw rekordowe zyski spółek nawozowych, później z tych zysków dopłaty do nawozów

We wtorek miało miejsce posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na którym rozpatrzono informacje na temat Krajowego Planu Strategicznego dla WPR. Nie obyło się bez poruszenia tematu wysokich cen nawozów i dopłat do nich.

– Mówimy dużo o tych dopłatach do nawozów. Faktycznie pojawiła się dopłata do nawozów, tylko że spółki produkujące nawozy najpierw chwaliły się rekordowymi zyskami, które wypracowały, a później z tych pieniędzy dopłaca się do nawozów oczywiście nie wykorzystując tych wszystkich pieniędzy – mówił poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę także na inne problemy, m.in. związane z pomocą Hogana.

– Dziś trzeba tego działania i logiki. Mieliśmy do czynienia z pomocą Hogana i rolnicy dostali dopłaty do zakupu jałówek w oparciu o te same przepisy i tę samą instytucję – ARiMR – dzisiaj rolnicy zwracają po 5 latach tę pomoc. Jeżeli mówimy, że ma być wsparcie, to ten rolnik tak samo dziś jak i za 5 lat ma być pewien, że zrobił to dobrze, skoro ktoś przyznał tę pomoc. Czy my rozwijamy to rolnictwo czy zaczynamy je zwijać w wielu obszarach? […] Od jednego budżetu do drugiego skaczemy z “kwiatka na kwiatek” – stwierdził, podkreślając jednocześnie, że brak przewidywalności, biurokracja i kary powodują, że rolnicy mają coraz mniej chęci, aby prowadzić swoje gospodarstwa.

Poseł zwrócił także uwagę na niski poziom wykorzystania środków z PROW 2014-2020.

– Za chwilę skończy nam się czas, skończy się zasada n+3, 18 mld zł jest niealokowane w tej chwili, a poziom wykorzystania jest 60 proc. […]. Żeby tych pieniędzy nie trzeba było zwracać powinniśmy wszystko zrobić, by te środki maksymalnie wykorzystać – Mówił Krajewski.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.