fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNajmocniej w dół leci cena rzepaku. Co się dzieje? Podsumowanie tygodnia na...

Najmocniej w dół leci cena rzepaku. Co się dzieje? Podsumowanie tygodnia na rynku zbóż

Za nami kolejny nieudany tydzień jeśli chodzi o notowania na paryskim Matifie. Największe spadki cen notował w mijającym tygodniu rzepak, którego cena w ujęciu tygodniowym spadła aż o 33,75 euro za tonę do zaledwie 533 EUR/t na zamknięciu piątkowej sesji.

Rynek rzepaku

Przyczyn spadków cen rzepaku jest kilka, przy czym najważniejszy to bardzo duża skala importu tańszego ziarna do Unii Europejskiej m.in. z Kanady i Australii, (przy czym spadek wartości dolara australijskiego w połowie tygodnia jeszcze zwiększył konkurencyjność tamtejszego rzepaku). Dość wspomnieć, że unijny import rzepaku do 15 stycznia kształtował się na poziomie 4,2 mln ton, czyli o 45 proc. więcej rok do roku. Kolejne kwestie to rekordowe zbiory w Rosji szacowane na 4,6 mln ton oraz informacje o stopniowej rezygnacji Niemiec z wykorzystywania olejów roślinnych do produkcji biopaliw. Warto też zwrócić uwagę na poprawiające się warunki pogodowe w Argentynie ograniczający spekulacyjny popyt na soję; zwiększająca się światowa podaż nasion roślin oleistych raczej uniemożliwi w najbliższym czasie wzrost cen rzepaku.

Rynek pszenicy

Tutaj skala spadków była o wiele niższa niż w przypadku rzepaku; cena pszenicy spadła w ujęciu tygodniowym o 4 EUR/t do 284,75. IGC oszacowało światową produkcję pszenicy na 796 mln ton, czyli o 5 mln ton więcej niż wynosiły szacunki sprzed miesiąca.

Na europejski rynek pszenicy nadal największy wpływ ma konkurencja z regionu Morza Czarnego. Ponadto prognozy eksportu rosyjskiego ziarna zostały zwiększone o 1,5 mln ton do 45,5 mln ton. Rekordowe mają też być zapasy końcowe w tym kraju opiewające na 16,2 mln ton. FranceAgriMer podniósł prognozę eksportu pszenicy miękkiej do krajów trzecich o 300 000 ton do 10,6 mln ton i obniżył prognozę eksportu pszenicy miękkiej dla krajów UE o 90 000 ton do 6,64 mln ton.

W USA powierzchnia pszenicy jarej szacowana jest na 19,76 mln hektarów, czyli o 6,8 proc. r/r.  Giełda zbożowa Buenos Aires spodziewa się argentyńskiego eksportu na poziomie 5,9 mln ton (-6,3 mln ton wobec średniej z pięciu lat). Tymczasem chiński import wzrósł w 2022 roku o 27 proc. do rekordowych 10 milionów ton.

Rynek kukurydzy

Cena kukurydzy spadła o 2 EUR/t t/t do 278 EUR/t. Szacunki IGC dotyczące zbiorów zostały obniżone o 5 mln ton do 1161 mln ton w porównaniu do szacunków z 21 listopada. Chiński import spadł w 2022 roku o 27 proc. do 20,6 mln ton, zaś w USA spodziewany jest wzrost areału w 2023 roku o 2,2 proc. do 36,6 mln ha. Późne zbiory na Ukrainie znacznie obniżają jakość ziarna.

3 KOMENTARZE

  1. Cena oleju w sklepach to horror. Konsumpcja zmalała ok 50% i zapotrzebowanie przemysłu mniejsze, olej nie schodzi tak jak rok temu. Olej rzepakowy rafinowany zbliża się do oleju tłoczonego z oliwek. Ja kupowałem olej rzepakowy tłoczony na zimno Eco. Polski olej gdzie z ceny 10-12 zł za litr mamy ok 20 zł.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.