fbpx

Najlepszy wybór: ciągniki XERION na wiedeńskim lotnisku

Dwa duże ciągniki CLAAS XERION 5000 wyposażone w szereg specjalnych funkcji przystosowanych do konkretnych zastosowań już od kilku tygodni są wykorzystywane w międzynarodowym porcie lotniczym Wiedeń-Schwechat. Obie potężne maszyny z oferty firmy CLAAS mają specjalny żółty lakier i opony przeznaczone do użytku w warunkach miejskich. Ciągniki będą użytkowane zarówno latem, jak i zimą.

„Maszyny firmy CLAAS doskonale sprawdzają się nie tylko w branży rolniczej, ale i w innych środowiskach, np. w porcie lotniczym Wiedeń-Schwechat”, stwierdza Wolfgang Meyer, kierownik ds. produktów z regionalnego centrum CLAAS na Europę Środkową w Austrii.

Od października do kwietnia oba ciągniki XERION będą wyposażone w pługi wirnikowe do śniegu. Posłużą głównie do odśnieżania pasów startowych, płyt postojowych i innych tras w porcie lotniczym. „Przewidujemy, że każda maszyna będzie wykorzystywana łącznie przez 300 godzin w roku”, mówi Roland Pachtner, komendant straży pożarnej w porcie. W przypadku intensywnych opadów śniegu czas pracy może jednak ulec znacznemu wydłużeniu. W szczytowych okresach Fritz Glatzer i jego współpracownicy będą musieli usuwać z pomocą każdej maszyny 3000 ton śniegu na godzinę. Pod względem objętości odpowiada to 20 000 wanien napełnionych wodą. Silniki o mocy 530 KM będą wówczas pracować na pełnych obrotach.

Przekazanie kluczy w czerwcu 2018 r. (od lewej): Roland Pachtner, Fritz Glatzer, Wolfgang Meyer i Clemens Richter.

Bezpieczeństwo ma zasadnicze znaczenie w każdym porcie lotniczym. W przeciwieństwie do rolnictwa o sposobie wykorzystania ciągników XERION nie decydują wyłącznie warunki pogodowe. Dużą rolę odgrywają również przemieszczające się statki powietrzne. Sytuacja bardzo szybko ulega zmianie. W związku z tym w maszynach zamontowano szereg urządzeń do komunikacji radiowej. Dzięki temu operatorzy są w stałym kontakcie z wieżą kontrolną. „Każdy dzień jest inny”, mówi Fritz Glatzer.

Austriacka spółka Bundesbeschaffung GmbH (BBG) planuje zakup sześciu kolejnych ciągników XERION 5000. Wspomogą one funkcjonowanie innych portów lotniczych w kraju.

Źródło: Class

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.