Najlepsze ubezpieczenie OC. Ranking Money.pl

W jakim towarzystwie ubezpieczeniowym warto ubezpieczyć auto?Money.plprzeprowadził unikalne w Polsce badanie i sprawdził oferty ponad 20 firm ubezpieczeniowych działających na krajowym rynku. W analizie uwzględniono te, w których indywidualny właściciel samochodu może wykupić polisę (pod uwagę braliśmy tylko cenę samegoOC, bez NNW).

W rankingu samochodowych polis OC najlepsza okazała się propozycja Benefii. Co ciekawe różnice w cenie między najtańszymi a najdroższymi ofertami są znaczące i oscylują w granicach nawet tysiąca złotych!
Oferty towarzystw ubezpieczeniowych oceniano pod kątem7 kryteriów, podzielonych nadwie grupy:

  • Koszty polisy i bonusy (75 punktów)
  • Na punktację największy wpływ miała cena (70 punktów). Punktowano również dodatkowe bonusy przyznawane klientom bez dodatkowych opłat w ramach polisy, a także zniżki na jej zakup.
  • Obsługa klienta (maksymalnie 25 punktów)
  • Sprawdzono kompetencję i podejście do klienta konsultantów obsługujących infolinie i agentów zajmujących się sprzedażą polis. Autorzy zbadali też, ile trzeba czekać na odpowiedź na wysłanego do towarzystw ubezpieczeniowych e-maila. Ponadto pod uwagę wzięli liczbę skarg związanych zOCkomunikacyjnym dotyczących ocenianych towarzystw, które wpłynęły do Rzecznika Ubezpieczonych w 2010 r.

Do zdobycia było łącznie 100 punktów, co jednak nie udało się żadnemu towarzystwu. Tam, gdzie cena polisy OC była bliska maksimum, nie zawsze klienci mogli liczyć na bonusy i zniżki albo szwankowała obsługa klienta.
Najtańsza = najlepsza
Zdecydowanym zwycięzcą rankingu jest polisa OC sprzedawane przez towarzystwoBenefia. O sukcesie tym przypadku zdecydowała przede wszystkim najatrakcyjniejsza cena – jedyna, która była poniżej 600 zł przy jednorazowej składce rocznej. W czołówce znaleźli się oprócz tego ubezpieczyciele sprzedający polisy przez internet i telefon, w tym tacy, którzy w ogóle nie dysponują siecią agentów i placówek w terenie jak np. wicelider klasyfikacji -Liberty Direct, Axa Direct(4. pozycja) czy zamykająca top 5Aviva.
Największy w segmencie komunikacyjnych polis na rynku polskim ubezpieczyciel – czyliPZU, uplasował się dopiero w drugiej dziesiątce. Choć różnica w koszcie między nim aBenefiąwynosi niespełna 200 zł. Znacznie większe dysproporcje występują między czołówką a dołem zestawienia. Ostatnie pięć firm to już propozycje powyżej tysiąca złotych, co oznacza różnice w cenie od 500 do nawet ponad tysiąca złotych w stosunku do najlepszych.
Najbardziej przyjazna
Oceniając ubezpieczycieli tylko przez pryzmat podejścia do klienta ranking układa się inaczej. Wśród pięciu najbardziej przyjaznych dla właścicieli samochodów towarzystw jest tylko trójka z głównego rankingu. Co więcej żadnemu nie udało się zdobyć kompletu punktów. Najbardziej do ideału zbliżyło sięLiberty Directi to jej przypada tytuł najbardziej przyjaznego towarzystwa ubezpieczeniowego (2. pozycja w rankingu głównym). Stosunkowo dobrze wypadły teżAxa DirectiAviva.
Warto zauważyć, że w pierwszej piątce znowu uplasowały się aż trzy firmy prowadzące sprzedaż polis tylko przez kanały telefoniczny i internetowy. Można na tej podstawie wnioskować, że firmy te przykładają większą wagę do jakości obsługi klienta niż towarzystwa działające tradycyjnie i dzięki temu skutecznie z nimi konkurują.
Na szarym końcu znalazło się za to PZU. O tak słabej pozycji przesądziła liczba skarg związanych z polisami OC skierowanych przez klientów do Rzecznika Ubezpieczonych. Pod tym względem PZU niestety przoduje.
Cały materiał na http://www.money.pl/sekcja/ranking-oc/?p=mt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności