Najlepsze spółdzielnie mleczarskie wybrane

Już po raz dziewiąty Polska Izba Mleka zorganizowała ranking spółdzielni mleczarskich. A w tegorocznym plebiscycie zwyciężyły…

Wyniki IX Rankingu Spółdzielni Mleczarskich zostały ogłoszone podczas uroczystej gali w Augustowie, wieńczącej  XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Wtedy też zwycięzcy otrzymali nagrody.
 
Już po raz kolejny zwycięzcą okazała się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie. Zaraz za nią uplasowały się kolejno Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy i OSM w Sierpcu. Specjalne wyróżnienie dla spółdzielni skupowej otrzymała Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka, zaś specjalne wyróżnienie dla spółki zdobyła firma Kaskat Sp. z o.o. 
 
 W konkursie zostały również przyznane tytuły w kategoriach dodatkowych. Otrzymały je:
  • OSM w Piątnicy jako Mleczarskie Wydarzenie Roku, nagrodzono ją za całkowicie zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania.
  • OSM w Sierpcu jako Mleczarska Innowacja Roku za zainstalowanie automatycznej linii do konfekcjonowania sera wyposażonej w innowacyjne urządzenia.
  • SM Ryki jako Mleczarskie Działanie Na Rzecz Ochrony Środowiska, doceniona za budowę nowatorskiej oczyszczalni ścieków zakładowych.
  • OSM w Kole jako Mleczarski Lider Ekspansji
 
Nagrody wszystkim wyróżnionym wręczał minister rolnictwa Marek Sawicki wraz z Agnieszką Maliszewską – organizatorem Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Ranking przeprowadzony został pod przewodnictwem Polskiej Izby Mleka. Nadzór nad jego przebiegiem sprawowało niezależne grono ekspertów i znawców branży mleczarskiej. Jest to już dziewiąta edycja tej imprezy, dofinansowanej z Funduszu Promocji Mleka. 
 
Zwycięzcy są wybierani na podstawie 11 mierników z trzech kategoriach: wskaźniki efektywności, wskaźniki zdolności do przetrwania oraz wskaźniki potencjału i rozwoju. W tegorocznym rankingu mogły brać udział nie tylko spółdzielnie mleczarskie, ale też podmioty prywatne zajmujące się przetwórstwem mleka.
 
Renata Struzik, źródło: Polska Izba Mleka