fbpx
Strona głównaWiadomościNajlepsi z najlepszych

Najlepsi z najlepszych

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego 20 czerwca 2017 roku, odbył się finał XXIV edycji konkursu AgroLiga. W uroczystości udział wzięli Prezydent RP Andrzej Duda, Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zbigniew Babalski oraz prezesi AR i MR, ARR i KRUS.

Celem konkursu jest wyłonienie i promocja najlepszych polskich rolników i firm rolnych, którzy osiągnęli wysokie efekty ekonomiczne, a jednocześnie stanowią doskonały przykład do naśladowania dla ludzi zamierzających realizować się w agrobiznesie.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy oraz w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. Na szczeblu wojewódzkim organizowany przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym – przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub.

W tym roku mistrzami krajowymi AgroLigi zostali w kategorii rolników indywidualnych –Alina i Krzysztof Spychalscy z Pikutkowa  , województwo kujawsko – pomorskie . Natomiast w kategorii firmy – Grupa Agrocentrum Sp. z o.o. w Łomży , województwo podlaskie.

Alicja i Krzysztof Spychalscy prowadzą w Pikutkowie 80-hektarowe gospodarstwo, specjalizujące się w uprawie warzyw gruntowych. Cebula uprawiana jest na 15 ha, buraczek czerwony na 15 ha, marchew na15 ha, pomidor na 15 ha. Na pozostałej powierzchni zasiewana jest pszenica. Rocznie z gospodarstwa do zakładów przetwórczych Maspex w Olsztynku i Agros Nova w Łowiczu wyjeżdża ok. 250 tirów warzyw wysokiej jakości, wynikającej ze stosowania w gospodarstwie najnowszych technologii upraw. Całość produkcji warzyw sprzedawana jest poprzez Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw „Ziemia Kujawska” we Włocławku, Gospodarstwo dysponuje nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem do uprawy i zbioru warzyw ( opryskiwacz samojezdny z pełną automatyką, samopoziomujące kopaczki, ciągniki rolnicze wyposażone w system satelitarny prowadzenia precyzyjnego maszyn). Posiada także w pełni zautomatyzowany rozsiewacz nawozów z wagą, który połączony jest z mapą zasobności pól i w sposób bardzo precyzyjny dawkuje nawozy dla danej rośliny oraz nowoczesną w pełni zmechanizowaną bazę przechowalniczą. Aby ograniczyć wydatki związane z zużyciem energii, w gospodarstwie zostały zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne o mocy 10 KW, od wielu lat wykorzystywane są także dwie turbiny wiatrowe o mocy 500 KW.

Grupa Agrocentrum Sp. z o.o. – to nowoczesna firma wyłącznie z polskim kapitałem, produkująca pasze wg najwyższych światowych standardów,  z ponad
20-letnim doświadczeniem w produkcji mieszanek produkcyjnych. Wytwarza się tutaj najwyższej jakości pasze dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. Głównym celem firmy jest tworzenie nowych, innowacyjnych produktów spełniających rosnące zapotrzebowanie zwierząt, oraz wymagań hodowców w uzyskiwaniu najlepszych wyników produkcyjnych. W 2015 r. została uruchomiona druga w Grupie Agrocentrum, nowoczesna wytwórnia pasz produkcyjnych w Grajewie, posiadająca system higienizacji pasz oraz linia podwójnej granulacji pasz bydlęcych. Obecny potencjał produkcyjny wynosi 180 tys. ton pasz i premiksów rocznie. W bazie recepturowej Grupy Agrocentrum jest blisko 300 receptur, które w miarę zapotrzebowania klientów zakład może realizować. W fabryce zastosowano topowe rozwiązania stosowane na świecie: linie naważania (dozowanie makro i mikro oraz dozowanie płynów), linia rozdrobnienia i mieszania oraz linie granulacji (podwójna granulacja, granulowanie z higienizacją). Zakład, który zatrudnia blisko 100 osób, został tak zaplanowany, że w miarę zwiększających się potrzeb można będzie zamontować tu dodatkowe linie produkcyjne. Produkty są testowane na własnych fermach krów mlecznych, brojlerów i indyków – umożliwia to dostarczenie klientom sprawdzonych rozwiązań zapewniających pozytywne wyniki ekonomiczne.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.