fbpx

Najczęściej popełniane błędy w uprawie. Rzepak – uprawa bez tajemnic (podcast)

Jakie błędy w uprawie rzepaku najczęściej popełniamy jesienią, a jakie wiosną? Jeżeli niektóre aspekty przegapimy jesienią, to czy możemy nadrobić je wiosną?Których błędów nie jesteśmy już w stanie nadrobić? Między innymi o tym rozmawiamy w pierwszym odcinku podcastu Rzepak – uprawa bez tajemnic z doktorem Stanisławem Świtkiem z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jeśli chodzi o rzepak, wiemy, że jest to roślina wymagająca w uprawi. Musimy się w okół niej “nachodzić” i wykonać w ciągu sezonu kilka-kilkanaście zabiegów. Aby ta uprawa była udana, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników.

Rzepak nie znosi zaniedbań. – Zbyt często rolnicy jednak próbują z niektórych zabiegów rezygnować lub upraszczać pewne zabiegi agrotechniczne. Rzepak jest rośliną, która nie wybacza błędów – zauważa dr Stanisław Świtek.

Na pewno rzepak nie wybaczy nam błędów związanych ze strukturą gleby; jeżeli nasze pole jest zagęszczone, pozbawione struktury gleby, jeżeli przedplon był zbierany w nieodpowiednich warunkach wilgotnościowych – było wilgotno – powinniśmy nasze pole przywrócić do pewnej struktury – dodaje.

Seria podcastów Rzepak – uprawa bez tajemnic powstała we współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych #FunduszePromocji

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner