fbpx

Najbardziej innowacyjne rolniczki 2016

12 października w  siedzibie Parlamentu  Europejskiego w Brukseli  Copa wręczyła nagrodę za innowację dla rolniczek i nagrodę za specjalne osiągnięcia odpowiednio Margaret Farrelly z Irlandii i Lisie Paganelli z Włoch.

W 2016 roku otrzymaliśmy 33 zgłoszenia, z których komitet organizacyjny wybrał pięć. Tegoroczny temat konkursu brzmiał „Rolniczki motorem innowacji i zielonego wzrostu w Unii Europejskiej”. Innowacje zaprezentowane przez uczestniczki ukazują ich znaczenie dla przyszłości społeczności wiejskiej, gdyż należy koniecznie znaleźć nowe rozwiązania problemów przed jakimi stają obszary wiejskie oraz sprostać zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów. Nagrody te ilustrują w jaki sposób kobiety wypływają na wzrost dynamiki i innowacyjności sektora rolnego – mówi Willemien Koning-Hoeve, przewodnicząca Komisji Kobiet Copa.

Baner Syngenta

W tym roku główną nagrodę otrzymała Magaret Farrelly z Irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (IFA) za projekt obejmujący kury nioski hodowane na wolnym wybiegu. W 1987 roku rozpoczęła produkcję jaj od 150 kur niosek na wolnym wybiegu. Teraz ma ich już 168 000 na wolnym wybiegu o powierzchni 150 ha. Obroty jej gospodarstwa wynoszą 6,2 mln euro. Zatrudnia 33 osoby i współpracuje z 22 irlandzkimi rolnikami nad innowacyjnymi produktami. Na przykład, marka O’Eggs jest sprzedawana w kolorowych opakowaniach, co ją wyróżnia na tle innych produktów. 5 centów z każdego sprzedanego opakowania trafia do fundacji charytatywnej walczącej z rakiem. Zainwestowała również w jaja Megga, naturalnie wzbogacone kwasami omega 3, selenem i witaminą E, co udało jej się osiągnąć dzięki odpowiedniemu żywieniu kur. W swojej firmie stworzyła dział badań naukowych i rozwoju, który odpowiada za innowacyjne produkty.

Nagrodę za specjalne osiągnięcia przyznano włoskiej rolniczce, Lisie Paganelli z Coldiretti za innowacyjne rozwiązania wprowadzone w jej rodzinnym gospodarstwie ekologicznym. By poprawić stan zdrowia konsumentów i ograniczyć występowanie pewnych chorób, takich jak na przykład cukrzyca, stworzyła ona konsorcjum Bio Valbidente. Konsorcjum to jest punktem sprzedaży dla rolników ekologicznych stosujących mikoryzę w symbiotycznej produkcji rolnej. Mikoryza polega na kolonizacji korzeni zbóż, roślin pastewnych, drzew i warzyw grzybami, dzięki czemu rośliny wychwytują więcej składników odżywczych z gleby. Pozwala również na uzyskanie dodatkowych korzyści odżywczych – na przykład naturalne biota, czyli dobre bakterie, pozytywnie wpływają na zdrowie ludzi. Lisa opracowała również pewne produkty w sektorze mięsa.

Nagrody wręczyli Mihail Dumitru, zastępca dyrektora generalnego DG AGRI oraz Tom Jones, członek Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, odpowiedzialny za redakcję opinii pt. „Programy rozwoju obszarów wiejskich – wciąż pierwsza pomoc, czy już oznaki zdrowienia?”

Nagroda za innowację dla rolniczek przyznawana przez Komisję Kobiet Copa od 2009 r. ma na celu zwrócenie uwagi na obszary, w których kobiety wykazały się wiedzą ekspercką w innowacjach oraz podkreślenie korzyści wynikających z działań kobiet dla rolnictwa. Ponadto nagroda ta ma promować dalsze stosowanie innowacyjnych i konkurencyjnych praktyk. Nagroda przyznawana jest w oparciu o kryteria takie jak wykorzystanie wiedzy fachowej, nowych metod czy technologii w danym sektorze. Ceremonia odbyła się tuż przed Międzynarodowym Dniem Kobiet Wiejskich obchodzonym 15 października, który rzuca światło na wkład kobiet na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego i eliminacji ubóstwa na obszarach wiejskich.

Źródło: Copa

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.