fbpx

Nagrodzą najciekawsze projekty

Ziołowy Zakątek w Macikowie, Młyński Staw w gminie Boćki, utworzenie stref nektarodajnych w Czaplach – Wiosce Piasku i Kamienia – to tylko niektóre z 14 inicjatyw, realizowanych przez społeczności lokalne w 2017 roku w ramach II edycji projektu pn. „Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji” Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Do 19 grudnia trwa konkurs, w którym każdy może oddać głos na najciekawszy projekt.

14 różnych projektów, wykreowanych i zrealizowanych przez nieformalne grupy mieszkańców, lokalne stowarzyszenia lub fundacje, powstawało od wczesnej wiosny w ramach II edycji projektu pn. „Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji”. Inicjatywy obejmują m.in. działania ochronne lokalnie występujących gatunków roślin i zwierząt, pielęgnację użytków ekologicznych, budowę i oznaczenie ścieżek przyrodniczych, a także budowę małych obiektów turystycznych i rekreacyjnych, służących przeciwdziałaniu antropopresji oraz propagowaniu wiedzy ekologicznej. W wielu przypadkach projekty te stanowią także okazję do podniesienia rangi wsi jako ekologicznych destynacji turystycznych. Większość z nich została już ukończona, a mieszkańcy mogą cieszyć się ich efektami i korzystać z nowych, wspólnych przestrzeni.

– To już druga edycja projektu, którego celem jest zaangażowanie społeczności lokalnych w działania na rzecz realizacji własnych inicjatyw, służących wypracowaniu trwałych mechanizmów na rzecz ochrony przyrody i środowiska naturalnego w przyszłości. Cechą wspólną wszystkich zrealizowanych pomysłów jest to, że mają one wpływać na poprawę stanu środowiska naturalnego w skali lokalnej i tym samym stworzyć proekologiczne przestrzenie publiczne na obszarach wiejskich. Konkurs, w ramach którego wybieramy najciekawszy projekt, jest formą uhonorowania autorów projektów. Włożyli oni wiele pracy oraz osobistego zaangażowania w stworzenie miejsc przyjaznych środowisku naturalnemu w skali lokalnej – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Konkurs na najlepszą inicjatywę w 2017 roku trwa od 29 listopada do 19 grudnia br. Na laureatów czeka nagroda pieniężna w kwocie 2000 zł, którą można przeznaczyć na jej rozwój lub wykonanie podobnej. Głosy można oddawać za pośrednictwem formularza konkursowego na stronie Fundacji: http://efrwp.pl/spolecznosci-lokalne/glosowanie-etap-ii

Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach  Programu Inicjatywy Obywatelskie. Celem programu jest wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez realizację inicjatyw lokalnych.

Źródło: EFRWP

 

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner
Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner