Nagrody naukowe Bayer Early Excellence in Science Award 2011

Nagrody, w łącznej wysokości 30 000 euro, przyznała Fundacja Rozwoju Nauki i Edukacji firmy Bayer. Już po raz trzeci wręczono je młodym, utalentowanym badaczom znajdującym się na wczesnym etapie kariery naukowej. Laureatami zostali naukowcy z Wielkiej Brytanii i Niemiec, niemniej kapituła wysoko oceniła dorobek kandydatów z Polski.

Badania i nauka mają kluczowe znaczenie dla firmy stawiającej na innowacyjność”, powiedział prof. dr Wolfgang Plischke, członek Zarządu Bayer AG. “Podstawą realizowanej przez Bayer strategii innowacyjności jest współpraca z instytucjami naukowymi. Finansowanie wybitnych młodych naukowców to element programu – współpraca i partnerstwo strategiczne mają kluczowe znaczenie dla wdrażania badań naukowych do zastosowań przemysłowych.”

Ta międzynarodowa nagroda jest przyznawana co roku naukowcom związanym z dziedzinami, w których działa Bayer: biologią, chemią i inżynierią materiałową. Kryteriami wyboru laureatów są: oryginalność i jakość badań naukowych kandydatów oraz znaczenie ich prac dla rozwoju danej dziedziny.

Nagroda w kategorii inżynieria materiałowa
Prof. dr Arne Thomas z Politechniki Berlińskiej
otrzymał nagrodę za syntezę materiałów funkcjonalnych charakteryzujących się wysoką porowatością. Strukturę i właściwości tych materiałów można zaadaptować do specjalnych zastosowań pod kątem realizacji określonego celu. Materiały porowate są używane jako katalizatory lub materiały wspomagające działanie katalizatorów, do przechowywania, oczyszczania i separowania gazów, jako materiał w kolumnach chromatograficznych oraz w procesie wymiany jonowej, jako elektrody, materiał izolacyjny oraz w wielu innych zastosowaniach.

Nagroda w kategorii chemia
Tworzenie nowych produktów charakteryzuje wysoki wskaźnik niepowodzeń na drodze od pomysłu do uzyskania materiału do wykorzystania w danym produkcie. Szybki rozwój nowych technologii w badaniach farmaceutycznych doprowadził do gwałtownego wzrostu ilości przetwarzanych danych. Dr Andreas Bender z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii otrzymał nagrodę za zaawansowane prace badawczo-rozwojowe w zakresie przewidywania skuteczności działania leków, jak również niekorzystnych skutków stosowania farmaceutyków za pomocą metod in-silico (komputerowo wspomaganych metod projektowania leków).

Nagroda w kategorii biologia
Dr Cristobal Uauy z John Innes Centre w Norwich w Wielkiej Brytanii
otrzymał nagrodę za prace w dziedzinie badań genetycznych nad odmianami pszenicy. Dokonał sklonowania pierwszych genów cech ilościowych QTL (Quantitative Trait Locus – locus cech ilościowych) w pszenicy, zidentyfikował gen stawiający opór patogenowi pszenicy powodującemu powstawanie żółto-rdzawych plamek, a ponadto jest zaangażowany w prace nad zastosowaniem wyników swoich badań w praktycznych metodach prowadzenia upraw.
Źródło: BCS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności