fbpx

Nagroda SIMA 2019 w kategorii innowacji dla New Holland

Międzynarodowe jury składające się z ekspertów rolniczych i przyznające nagrody za innowacje SIMA 2019 wyróżniło brązowym medalem rewers dynamicznej rolki podającej (DFR) zastosowany w kombajnach CR marki New Holland.

Ten innowacyjny element umożliwia operatorowi usuwanie zatorów dynamicznej rolki podającej z kabiny, co pozwala oszczędzić mnóstwo czasu i maksymalnie wykorzystać ogromny potencjał największego kombajnu na świecie. Ta nowa cecha stanowi uzupełnienie już stosowanego rewersu zespołu żniwnego i podajnika oraz systemu zabezpieczającego przed przeciążeniem sit i zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed przeciążeniem masą żniwną.

– Jesteśmy zachwyceniu wyróżnieniem tej innowacyjnej cechy kombajnu, która została stworzona z myślą o wydłużeniu czasu pracy maszyny, co stanowi jeden z najważniejszych elementów pracy kombajnu. Zator może powstać w dowolnym momencie, a użytkownicy nie chcą wysiadać z kabiny, aby go usunąć, tracąc przy tym cenny czas. Rewers rolki DFR pozwala szybko usunąć zator bez opuszczania fotela – stwierdził Lars Skjoldager Sørensen, dyrektor Działu Maszyn Żniwnych.

Zaletą rewersu rolki DFR dla klienta jest nie tylko wygoda przy usuwaniu zatorów z kabiny, lecz co najważniejsze znaczne skrócenie czasu potrzebnego na usunięcie zatoru z 2 godzin do 10 minut. Koszt prowadzenia żniw za pomocą wysokowydajnego kombajnu takiego jak np. CR9.90 wraz z ciągnikiem i przyczepą na zboże sięga 600 – 800 € na godzinę. Ponadto przy szybkości prowadzenia żniw 5-6 ha na godzinę i zbiorze 8-10 ton z hektara długi przestój powoduje zmniejszenie ilości zebranego ziarna o 50 ton. Nowe rozwiązanie przynosi klientom wymierne korzyści w zakresie wydajności i zyskowności.

Rewers dynamicznej rolki podającej składa się z hydraulicznego siłownika, mechanizmu zapadkowego i koła zębatego umieszczonego na wale rolki DFR. Pozwala on odblokować rolkę DFR poprzez kołysanie bębnem. Przy wystąpieniu zatoru i spadku prędkości roboczej bębna poniżej 100 obr/min następuje automatyczne wyłączenie systemu omłotu i podawania masy żniwnej w kombajnie. Operator musi tylko zatrzymać kombajn i włączyć funkcję cofania na monitorze IntelliView. Podajnik cofa się, aby usunąć masę żniwną na całej swej długości; hydrauliczny siłownik i mechanizm zapadkowy cofają bęben DFR. Po usunięciu zatoru i braku oporów w obwodzie hydraulicznym proces cofania zostaje zakończony. Podajnik cofa się ponownie, aby usunąć materiał na całej długości łańcucha podajnika. Po zakończeniu tej czynności operator może ponownie włączyć rotory i podajnik i powrócić do żniw. Cała czynność usunięcia zatoru zajmie tylko około 10 minut.

Źródło: New Holland

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.