Nadzwyczajne wsparcie dla rolników poszkodowanych przez COVID-19

Wypłata pomocy suszowej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchamia nadzwyczajne, jednorazowe działanie w ramach PROW 2014-2020 wspierającego gospodarstwa rolne dotknięte skutkami COVID-19.

Nie wszystkie gospodarstwa poniosły straty w wyniku pandemii koronawirusa. Dlatego jak podkreśla resort rolnictwa, pomoc została skierowana przede wszystkim do tych gospodarstw, które specjalizują się w produkcji zwierzęcej, zwłaszcza w tych segmentach, które uzależnione są od eksportu.

– Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie niewykorzystanych do tej pory środków z PROW 2014-2020 w wysokości 1 mld euro, ale zgodę otrzymaliśmy jedynie na alokację 1 mld złotych, czyli 2 proc. środków PROW –  mówi Minister rolnictwa i rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Nabór wniosków ma zostać  przeprowadzony na przełomie sierpnia i września 2020 r., po zakończeniu prac legislacyjnych

Wsparciem zostaną objęci rolnicy następujących sektorów (rodzaje produkcji rolnej):

bydło mięsne (wołowina),krowy mleczne (krowy), świń (prosięta/lochy),owiec, kóz, drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),drobiu nieśnego (produkcja jaj kur mięsnych) oraz upraw roślin ozdobnych (pod osłonami ogrzewanymi).

Jak podaje MRiRW kwoty wsparcia uzależnione będą od spełnienia minimalnej skali produkcji w gospodarstwie:

– co najmniej 3 szt. bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od 12 do 24 miesięcy – od 5 100 zł;

– co najmniej 3 krowy typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy –  od 1 000 zł;

– co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie rolnika – od 4 500  zł;

– co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy – od 1 800 zł;

– co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy –od  1 000  zł;

– co najmniej 1 000 szt. drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi, indyki) – od 2 200 zł;

– co najmniej 1 000 szt. drobiu nieśnego (w przypadku produkcji jaj wylęgowych kur mięsnych) – od 2 200 zł;

– co najmniej 25 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych – od 1 400 zł.

– W przypadku większej skali produkcji w gospodarstwie  kwoty wsparcia będą odpowiednio wyższe. Pomoc będzie sumą kwot przysługujących z tytułu poszczególnych sektorów, przy czym maksymalna kwota nie przekroczy 7 000 euro na rolnika – dodaje  Ryszard Kamiński, podsekretarz stanu w MRiRW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności