fbpx

Nadwyżki ropy powinny powodować spadki cen paliw w 2024 roku

W opinii analityków kwestią zasadniczą jest rosnąca produkcja ropy w krajach spoza OPEC+, w tym w USA, która może przewyższyć światowy popyt, który wciąż rośnie, ale w wolniejszym tempie. Odpowiedzią OPEC+ była obietnica głębszych cięć produkcji, jednak handlowcy są sceptyczni, że zostaną one wdrożone w stopniu wystarczającym, aby całkowicie wyeliminować nadwyżkę.

Samasz loteria - baner

– Patrzenie w przyszłość więcej niż na kwartał wydaje mi się bardzo trudne, a zbliżający się rok jest rokiem trudnym. Ropa naftowa w dużym stopniu opiera się na OPEC+, a załamanie się wcześniejszego porozumienia tej grupy w sprawie ograniczenia dostaw może spowodować gwałtowny spadek cen – powiedział Trevor Woods, dyrektor ds. inwestycji funduszu towarowego Northern Trace Capital LLC.

Dodatkowe 900 tys. baryłek dziennie mniej w ramach dobrowolnych ograniczeń dostaw OPEC+, które uzgodniono zaledwie kilka tygodni temu, stanowi punkt sporny dla analityków i handlowców próbujących wycenić globalną równowagę popytu i podaży. Traderzy zastanawiają się, czy  grupa dokona wystarczających cięć, aby powstrzymać zbliżającą się nadwyżkę.

Problemem w równoważeniu popytu i podaży może zaistnieć w USA, gdyż w Stanach Zjednoczonych tygodniowa produkcja ropy naftowej osiągnęła w zeszłym miesiącu rekordowe 13,3 mln baryłek dziennie. Według amerykańskiej Agencji Informacji o Energii w 2024 r. produkcja osiągnie nowy rekord wszechczasów. Brazylia i Gujana również znacznie zwiększą dostawy, przyczyniając się do większych dostaw ropy z obu Ameryk.

Oczywiście nie można nie uwzględnić ryzyk geopolitycznych takich jak chociażby cały czas trwająca wojna w Ukrainie, jednakże obecnie bardzo dużo czynników może przemawiać za nadwyżką podaży nad popytem, które doprowadzić może do spadków. I tyczy się to nie tylko ropy, bo powiązane z nią niejako rynki nasion oleistych również mogą odnotować spadki.

Źródło: Bloomberg

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.