fbpx

Nadszedł moment na regulację pokroju rzepaków wysianych w terminie agrotechnicznym

Rzepaki wysiane w optymalnym terminie agrotechnicznym znajdują się właśnie w fazie 4-6 liści właściwych (BBCH 14-16), co oznacza, że jest to idealny moment na wykonanie regulacji pokroju roślin.

W tym roku ze względu na silne opady nawalnych deszczy, nie we wszystkich regionach jednak udało się je zasiać w optymalnym terminie. Niestety, część plantacji zasianych w optymalnym terminie, na które spadły nawalne deszcze i spowodowały zaskorupienie gleby, nie wschodzą równomiernie. W takich łanach problemem jest wyrównanie roślin, które trzeba dokładnie ocenić, przed wykonaniem zabiegu.

Baner Syngenta

Jak na razie nie ma silnej presji suchej zgnilizny kapustnych (Phoma). Zdecydowana większość s.cz. zarejestrowanych do regulacji pokroju rzepaku należy do triazoli, jak np. tebukonazol czy protiokonazol, difenokonazol, metkonazol, które występują solo bądź w mieszaninach. Triazole solo są w pełni skuteczne, gdy temperatura jest wyższa niż 10–12 st. C.

Przy okazji skracania rzepaku warto pamiętać o podaniu mikroelementów, które odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu odporności rzepaku na mróz i polepszeniu zimotrwałości. Istotną rolę odgrywają: bor, mangan, molibden, miedź. Szczególnie ważny jest bor, który ułatwia gromadzenie cukrów rozpuszczalnych – to jeden z ważniejszych procesów podczas hartowania na mróz. Bor jest mało mobilny w roślinie, a objawy jego niedoboru są najpierw widoczne na młodszych organach. Koniecznie należy go podawać rzepakowi kilka razy w sezonie – pierwszy raz właśnie teraz jesienią. Pamiętajmy także o siarce i magnezie.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Ahhh jak ja kocham takie artykuły, optymalny termin? Czyli jaki? Przecież to zależy od regionu. U mnie (okolice Legnicy, Dolny Śląsk) “optymalny termin siewu” zaczyna się od 20 sierpnia. I tak też udało mi się zasiać rzepak. Oczywiście jest już dawno skrócony…

  2. Okolice Rzeszowa rzepak siany w terminie nie przebił się przez skorupę po deszczach. Ponowny siew początki września. W zasadzie w tym roku siew terminowy nie miał sensu. I regulacji raczej nie będzie w tym roku…

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.