Nadspodziewanie dobre zbiory na Ukrainie i w Rosji

Prognozy tegorocznych zbiorów zbóż na Ukrainie są coraz bardziej optymistyczne. Obecnie produkcję zbożową szacuje się nawet na 51 mln ton wobec wcześniejszych przewidywań w wysokości 46 mln ton. Również w Rosji, według rosyjskich związkowców, tegoroczne zbiory zbóż w Rosji osiągną 89-92 mln ton, w tym 58 mln ton stanowić ma pszenica miękka.

W przypadku Ukrainy to bardzo wysoki poziom zbiorów – znacznie powyżej oczekiwań formułowanych we wcześniejszych prognozach i w porównaniu do zeszłego sezonu – 39,2 mln ton. Żniwa zbóż (oprócz kukurydzy) są na Ukrainie na końcowym etapie. W ubiegłym tygodniu ich zaawansowanie określano na około 80%. Bardzo wysokie są też prognozy zbiorów kukurydzy. Produkcja tego gatunku ma wzrosnąć nawet do 18 milionów ton wobec 11,9 mln ton w 2010 r. I 10,5 mln ton w 2009 r.

Natomiast w Rosji oficjalne prognozy Ministerstwa Rolnictwa są nieco mniej optymistyczne – w przedziale od 85-90 mln ton. Tak czy inaczej takie wyniki produkcji należy uznać za co najmniej dobre. W ubiegłym sezonie Rosja doświadczyła skutków długotrwałej, rozległej suszy, która zdziesiątkowała plony. W rezultacie zbiory zbóż wyniosły zaledwie 61 milionów ton, a rząd kraju przez większość zeszłego sezonu stosował embargo w eksporcie zbóż. Jak do tej pory nie odnotowano większych zakłóceń w pracach żniwnych. Do połowy lipca br. Rosja zebrała około 20 mln ton zbóż, a pogoda jest nadal w miarę sprzyjająca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności