Rolnicy, organizacje rolnicze i kolejni ministrowie rolnictwa widzą tylko jedno rozwiązanie problemu nadmiaru zboża na rynku polskim – wstrzymanie importu i zwiększenie eksportu. Tymczasem zupełnie inną propozycję ma Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronu.
Na łamach Portalu Spożywczego opublikowany został wywiad red. Jakuba Szymanka z prezesem Polskiej Izby Makaronu Markiem Dąbrowskim, który apeluje, żeby w nadmiarze zboża na rynku polskim widzieć nie problem, a szansę, którą jedynie należy dobrze wykorzystać. Prezes PIM przypomina, że Izba wielokrotnie kierowała do Rządu RP oferty włączenia się w poszukiwanie rynków zbytu dla zboża, ponieważ najlepszym rozwiązaniem, w opinii PIM, byłoby włączenie makaronów do produktów przeznaczonych na pomoc humanitarną dla krajów Azji i Afryki Północnej.
– Tak możemy rozwiązać problem z pszenicą – mówi Marek Dąbrowski. – Pomoc ta mogłaby dotyczyć makaronów z rezerw zgromadzonych w Agencji Rezerw Strategicznych, która następnie zostanie uzupełniona o bieżące produkty lub makaronów wyprodukowanych na ten cel przez powołaną przez Polską Izbę Makaronu grupę producentów. Jest to jeden ze sposobów zagospodarowania ogromnych nadwyżek pszenicy krajowej jak i sprowadzonej z Ukrainy. W tym przypadku, pomoc ta musi być objęta zamówieniem rządowym. Jesteśmy otwarci na taką współpracę i dalsze rozmowy z rządem.
Zdaniem prezesa PIM dopłaty dla rolników do sprzedanego zboża są bardzo dobrym pomysłem, ale nie rozwiązaniem problemu – dopłaty nie spowodują, że zboża będzie mniej, ono nadal będzie w kraju, tylko w innym magazynie. Konieczne są rozwiązania systemowe i długofalowe, np. w postaci opracowania systemu rządowych dopłat do transportu dla makaronów, które są eksportowane poza rynek UE.
– System dopłat powinien obejmować́ koszt transportu od zakładu produkcyjnego do portu docelowego lub do miejsca dostawy, jeśli transport odbywa się drogą lądową, ale poza Unię Europejską – mówi Marek Dąbrowski. – Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwi wykorzystanie nadwyżek pszenicy zgromadzonych przez polskich producentów. System wsparcia (…) wpłynie na cały łańcuch produkcji, zaczynając od producentów pszenicy, poprzez młyny i producentów kartonów oraz foli. Będzie to miało pozytywny wpływ na napiętą dzisiaj sytuację nadwyżek pszenicy na rynku krajowym.
Całość wywiadu znajduje się pod linkiem: Nadmiar zboża nie musi być dla Polski problemem, a ogromnym atutem