fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNadmiar zboża nie problemem, lecz szansą? Ciekawy punkt widzenia prezesa Polskiej Izby...

Nadmiar zboża nie problemem, lecz szansą? Ciekawy punkt widzenia prezesa Polskiej Izby Makaronu

Rolnicy, organizacje rolnicze i kolejni ministrowie rolnictwa widzą tylko jedno rozwiązanie problemu nadmiaru zboża na rynku polskim – wstrzymanie importu i zwiększenie eksportu. Tymczasem zupełnie inną propozycję ma Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronu. 

Na łamach Portalu Spożywczego opublikowany został wywiad red. Jakuba Szymanka z prezesem Polskiej Izby Makaronu Markiem Dąbrowskim, który apeluje, żeby w nadmiarze zboża na rynku polskim widzieć nie problem, a szansę, którą jedynie należy dobrze wykorzystać. Prezes PIM przypomina, że Izba wielokrotnie kierowała do Rządu RP oferty włączenia się w poszukiwanie rynków zbytu dla zboża, ponieważ najlepszym rozwiązaniem, w opinii PIM, byłoby włączenie makaronów do produktów przeznaczonych na pomoc humanitarną dla krajów Azji i Afryki Północnej. 

– Tak możemy rozwiązać problem z pszenicą – mówi Marek Dąbrowski. – Pomoc ta mogłaby dotyczyć makaronów z rezerw zgromadzonych w Agencji Rezerw Strategicznych, która następnie zostanie uzupełniona o bieżące produkty lub makaronów wyprodukowanych na ten cel przez powołaną przez Polską Izbę Makaronu grupę producentów. Jest to jeden ze sposobów zagospodarowania ogromnych nadwyżek pszenicy krajowej jak i sprowadzonej z Ukrainy. W tym przypadku, pomoc ta musi być objęta zamówieniem rządowym. Jesteśmy otwarci na taką współpracę i dalsze rozmowy z rządem. 

Zdaniem prezesa PIM dopłaty dla rolników do sprzedanego zboża są bardzo dobrym pomysłem, ale nie rozwiązaniem problemu – dopłaty nie spowodują, że zboża będzie mniej, ono nadal będzie w kraju, tylko w innym magazynie. Konieczne są rozwiązania systemowe i długofalowe, np. w postaci opracowania systemu rządowych dopłat do transportu dla makaronów, które są eksportowane poza rynek UE. 

– System dopłat powinien obejmować́ koszt transportu od zakładu produkcyjnego do portu docelowego lub do miejsca dostawy, jeśli transport odbywa się drogą lądową, ale poza Unię Europejską – mówi Marek Dąbrowski. – Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwi wykorzystanie nadwyżek pszenicy zgromadzonych przez polskich producentów. System wsparcia (…) wpłynie na cały łańcuch produkcji, zaczynając od producentów pszenicy, poprzez młyny i producentów kartonów oraz foli. Będzie to miało pozytywny wpływ na napiętą dzisiaj sytuację nadwyżek pszenicy na rynku krajowym. 

Całość wywiadu znajduje się pod linkiem: Nadmiar zboża nie musi być dla Polski problemem, a ogromnym atutem 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.