fbpx

Nadchodzi koniec hossy na rynku mleka

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak też przez niezależne ośrodki badawcze obserwowany od kilku miesięcy wzrost cen na światowym oraz unijnym rynku mleka, spowodowany brakiem równowagi między popytem a podażą mleka i przetworów mlecznych uległ załamaniu.

Niedobory mleka w UE wynikające z limitowania przez system kwotowania produkcji mleka oraz rosnący popyt eksportowy skutkowały wzrostem cen mleka w skupie, a w konsekwencji również wzrostem cen mleka spożywczego i produktów mlecznych w handlu detalicznym, co odczuli również polscy konsumenci.

Samasz loteria - baner

Obserwowany od kilku tygodni spadek cen podstawowych przetworów mlecznych będących przedmiotem międzynarodowej wymiany handlowej tj. odtłuszczonego mleka w proszku oraz masła już ma wpływ na kondycję polskich zakładów i w dalszej perspektywie może spowodować poważny kryzys w przemyśle mleczarskim. Zakłady mleczarskie w obawie przed utratą dostawców wahają się przed obniżką cen mleka w skupie i jednocześnie w warunkach zastoju popytu zmuszone są magazynować produkty wytworzone z droższego mleka lub sprzedawać je poniżej kosztów produkcji (głównie mleko w proszku).

Długotrwałe działanie w takich warunkach rynkowych nie jest możliwe, dlatego należy spodziewać się obniżki cen mleka w skupie, a w konsekwencji również spadku cen mleka spożywczego i przetworów mlecznych oferowanych konsumentom przez detalistów. Pewne kroki w tym kierunku uczyniły już duże sieci, ale nie jest to widoczne na półkach hipermarketów.

Elżbieta Nitecka
Dyrektor Biura
Zarządu Związku Prywatnych Przetwórców Mleka

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.